Bacakları iki yana açarak oturmanın zararları


Kimi çocuklar bebeklikten başlayarak ergenlik dönemi ve sonrasına kadar otururken bacaklarını iki yana açarak otururlar. Bebeklerin 1 yaşından itibaren oturmaya başlamaları ve alışkanlıklarına bağlı olarak gelişen bu durum, eğer küçüklükte engellenmezse sonrasında büyük sorun teşkil edebilir.

W oturma şekli

W oturma şekli, küçük yaşlarda oluşan alışkanlık ile birlikte gelişme sürecindeki çocukların vücutlarında ciddi kalıcı hasarlar oluşturuyor.

Çocukların çok sevdiği bu oturuş pozisyonu yüzünden ailelerin endişe etmeleri gerekebilir. Bazen saatlerce aynı pozisyonda oturabilen çocuklar fark etmeseler de vücutları ve iskelet sistemleri ciddi şekilde yoruluyor.

Ayakların her iki tarafa açarak ve dizlerini gereğinden fazla bükerek oturan çocuklar Televizyon, tablet ya da oyuncaklarının başında bu pozisyonda uzun süre kalıyor ve duruş bozukluklarına zemin hazırlıyor. Onları hayatları boyunca etkileyebilecek bu durumu fark ettiğinizde ona fark ettirmeden var olan oturuş alışkanlığını değiştirmeye çalışmanız gerekmekte.

Aksi taktirde;

  • Kalça hasarı
  • Dizlerde eğik gelişim
  • Bileklerde düzensiz gelişim
  • Sırt, karın ve kalçada bulunan kasların yanlış oluşumu
  • Omurga eğilmesi

Gibi ortopedik rahatsızlıklara sebep olacaktır.

Bacakları yana açarak oturmak neden zararlıdır?

Normal oturma pozisyonlarında vücut ağırlığını omurga ve bacak kasları çekerken bacakları iki yana açarak oturan bireylerde (W pozisyonu) yük sırt ve karın kaslarına binmektedir. Bu durum da uzun vadede omurga eğriliğine sebep olacaktır.

Oturma bozuklukları nasıl düzeltilir?

Çok geç kalmadan öncelikle doktora danışmanızda fayda var. Çocuğunuza “böyle oturma, böyle durma” gibi ihtarlar yaparsanız bu ters tepecek ve o pozisyona daha çok ilgi duyacaktır. O yüzden çocuğunuza fark ettirmeden onu koltukta ya da yerde farklı pozisyonlarda oturmaya teşvik etmelisiniz. Onun yanında doğru pozisyonlarda oturarak örnek olabilirsiniz. Ve kesinlikle çocuklarınızın yanında yanlış olan o oturma pozisyonunda oturmayın. Bebekler için bu durumu düzeltmek daha kolay olabilir.

Bu durum sadece bebekler ve çocuklar için geçerli değil, gençler ve yetişkinler için de zararlı olan bu tip oturma pozisyonlarını kullanmayınız.

İlerleme kaydedemezseniz ilk olarak bu tip çocuk hastalıkları ile ilgilenen bir ortopediste ya da hastaneye gitmenizde yarar olacaktır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizin yayın hayatına devam edebilmesi için reklam engelleyiciyi (ad-blocker) kapatır mısınız?