Anasayfa / Faydaları / Zararları / Elektronik Sigaranın Faydaları ve Zararları

Elektronik Sigaranın Faydaları ve Zararları

Elektronik sigaranın faydası var mı? sorusuna net cevapları bu yazımızda bulabilirsiniz. Peki elektronik sigara zararlı mıdır?

Elektronik sigara, sigarayı bırakmak isteyenlerin kullanmayı tercih ettiği bir son yılların popüler alışkanlığı. Genelde nikotine ihtiyaç duyan fakat bunu daha kontrollü şekilde yapmak isteyenlerin tercih sebebidir. e-Sigara yeni bir teknoloji olması sebebi ile faydaları ve zararları konusunda şüpheleri üzerine çekebiliyor. Henüz net sonuçlara varılamasa da araştırmalar ile netleşen yarar ve zararlarından bahsedeceğiz.

Elektronik Sigaranın Faydaları

Günümüzde kapalı alanlarda da kullanılabilmesi ile bilinen normal sigaraya göre daha şık görünen ve dumanı olmayan elektronik sigara faydalı mı sorusunu da beraberinde getiriyor. Bu yazımızda e-sigaranın faydaları ile ilgili geniş araştırmalar ile ortaya çıkan net bilgileri paylaşıyoruz.

Normal Sigaraya Oranla Daha Az Nikotin ve Daha Az Zararlı Madde İçermesi

Nikotin oranı normal sigaradan %15 daha düşüktür. İçerdiği kimyasal içerikler de elektronik sigarada bulunmadığından kaynaklı sigarayı bırakmak isteyenlerin tercih edebileceği bir geçiş ürünüdür. Sigara içmek isteyen ama aynı zamanda bunu daha sağlıklı yapmak isteyenlerin de kullanabileceği bir üründür.

Sponsorlu Bağlantılar

Akciğer Kanseri Riski Daha Azdır

Normal sigaradan daha az zararlı içerik ve nikotin bulundurması nedeni ile akciğer kanserine yakalanma riskinin normal sigara içenlere oranla daha az olduğu gözlemlenmiştir.

Sigarayı Bırakmaya Yardımcı Olur

Elektronik sigara genellikle sigara bırakmak isteyenlerin kullandığı bir üründür. Hem dudak tiryakisi olanlar hem de gerçekten içmeyi sevenler için oldukça kullanışlı bir üründür. Fakat sigarayı bırakmak isterken daha sonra elektronik sigaraya bağımlı olunabilir. Bu konuya dikkat edilmesi gerekmektedir.

Nikotin Seviyesinin Kendi İsteğinize Göre Ayarlanabilmesi

Sigarayı bırakmak isteyenler için değişik oranlarda olan sigara kitleri bulunmaktadır. Direkt olarak nikotin oranını kesmek kendinizi kötü hissetmenize neden olabilir. Elektronik sigaranın bu kolaylığı sayesinde isteğiniz oranda kiti sigaraya yerleştirebilir ve gün geçtikçe bu oranı düşürebilirsiniz. Bu açıdan diğer sigara bırakmak yöntemlerinden faydalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Elektronik Sigara Duman Yerine Buhar Verir

Sigara dumanı bulunduğumuz ortamda insanların bizden rahatsız olmasına neden olabilir ve aynı zamanda sağlığa zararlı maddeler içerir. Fakat elektronik sigarada öyle bir durum yoktur. Ortama buhar verir ve çevremizde kimse bu durumdan rahatsız olmaz.

Tokluk Hissi Verir

Normal sigarayı çoğu insan tokluk hissi verdiği için ve bırakırsa kilo alacağı düşüncesi ile bırakamaz. Bu durum elektronik sigara için de geçerlidir. Tıpkı normal sigara gibi tokluk hissi verir.

Elektronik Sigaranın Zararları

Nikotin içerdiği için elbette e-sigaranın zararları da mevcut. Ayrıca elektronik aksamı ile farklı tehlikeleri de beraberinde getiriyor.

Elektronik Sigara Patlar Mı?

Bu cihazlar pil ile çalışır. Bu nedenle aşırı ısınma yaptığında ve elektronik devrelerinde oluşan sorunlar yüzünden patlama riskini taşırlar. Son zamanlarında yurt dışı ve yurt içinde bir çok bağımlı bu konuda zarar görmüştür. Patlama anında şiddetine bağlı olarak deri yanıkları, ağızda ağır hasarlar ve dişlerde kırılma, dökülme gibi durumlar yaşanmıştır. Bu açıdan bakıldığında dikkatli kullanılmasında ve düşük kalite ürün kullanımlarından kaçınılmasına özen gösterilmelidir.

Nefes Darlığı

Yapılan bir araştırma 10 dk elektronik sigara kullanımının sigara içenlerde ve içmeyenler de eskiye oranla daha fazla nefes darlığı yaptığını belirlemiştir. Bunun yapay duman üretimi ile alakalı bir durum olduğu düşünülmektedir.

Alerji Riski

Daha önce normal sigara içip alerji durumu yaşamayanlar elektronik sigara içerken alerji durumu atlatabilirler. Bunun nedeni normal sigaranın katkı maddeleri dışında doğal tütünden yapılmasıdır. Fakat elektronik sigara da plastik madde ile içerisinde ki nikotin içeren kitler temas ettiği zaman ortaya ne çıkacağı belli değildir. Bu nedenle iyice araştırmadan ürünü kullanmaya başlamamak gerekir.

UYARI: Her türlü tütün ürünü sağlığa zararlıdır. Kullanılması önerilmez. Yazımız sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tütün ve tütün ürünleri uzun vadede sağlığa dönüşü olmayan sonuçlar doğuracaktır.

Uzun, sağlıklı, mutlu bir ömür dileriz.

Paylaşmak için:

Sizin için önerilenler;

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

Zerdeçalın Faydaları

Birçok küçük ve büyük çaplı hastalığa iyi geldiği uzmanlarca onaylanan zerdeçalın faydaları nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir