Anasayfa / Faydaları / Zararları / Nargilenin Zararları
Nargilenin zararları

Nargilenin Zararları


Farklı sunum ve tanıtımlar ile genç kitle başta olmak üzere topluma alıştırılmaya çalışılan tütün ürünü nargilenin bilinmeyen zararları

Nargile; son dönemlerde özellikle gençler arasında popüler olan bir tütün ürünü. Bazı mekanlarda her yaştan kişiye adeta bir gıda gibi sunulmaktadır. Bu sunuluş biçimi ve nargile hakkındaki asılsız söylemler, nargilenin zararlı bir tütün gereci olduğunu unutturmuştur. Oysa, nargile son derece zararlı ve sağlığı tehdit eden bir tütün ürünüdür. Sigara ile arasında pek bir fark yoktur. Tütün ürünlerinin sağlığa verdiği zararlar nargilede de mevcuttur. Hatta bazı nedenlerle nargilenin sağlık açısından fazladan riskleri de olabilir.

Nargilenin Bilinmeyen Zararları

nargilenin bilinmeyen zararları

Nargile mekanizmasında bulunan kömürün içeriğindeki zararlı maddeler, yine zararlı olan tütünle karışır ve tüketenler ile birlikte maruz kalanların ciğerlerine dolar. Nargilenin içilme süresi uzadıkça zehir seviyesinde de ciddi bir artış söz konusu. Kullanan bireyler sigaraya göre daha uzun süre duman solur ve bu risk oranında da artışa neden olur. Nargile satışı yapanlar, elmalı ve vanilyalı gibi farklı aroma çeşitleri ile sunarak nargilenin daha zararsız bir imaja sahip olmasına gayret ederler. Oysa nargile, sağlığı ciddi bir şekilde tehdit eder ve farklı kanser türlerini tetikleyebilir.

Nargile kullanıcılarının büyük oranda kalp hastalıklarına yakalandığı bilinmektedir. Sigaradan da bilindiği üzere, tütünlerin içerdiği zararlı maddeler başlı başına sağlığı tehdit etmektedir. Ciddi zararlar veren bu maddeler içinde tütün olan tüm ürünlerde mevcuttur. Nargilede ise devreye bu zararlı maddelere ek olarak kömürün zehri girer. Zehir alımı ve ciğerlerde oluşan katran bu şekilde iki katı artış gösterecektir.

Nargilenin Tehlikeleri

Kafelerde sunulan nargileler ortak şekilde tek marpuç ile kullanılır. Sadece her müşteri için yeni bir ağızlık (sipsi) sunulur. Bu ağızlığın değişmesi, hijyen koşullarını tam anlamı ile sağlamaz. Düzenli dezenfekte edilmediği taktirde mekanizmadaki hortumları ve tüm parçaları çeşitli enfeksiyonlara neden olabilir. Nargileyi kullanan kişilerde bulaşıcı bir hastalığın bulunması, sonrasında aynı hortumu kullanan kişilere hastalığın bulaşmasına yol açacaktır. Nargilenin zararları denildiğinde ilk akla gelen maddeleri sizler ile paylaştık. Daha fazla bilgiye aile hekiminizden ulaşabilirsiniz.

Unutmayınız ki, tüm tütün ürünleri sağlığa zararlıdır. 18 yaşın altındaki bireylerin satın alması ve kullanması yasaktır.

Paylaşmak için:

Sizin için önerilenler;

Yoğurt, Zencefil, Zerdeçal, Tarçın Kürü

Yoğurt Zencefil Zerdeçal Tarçın Kürü

Muhteşem bir kür tavsiyemiz olacak size. Hem basen ve göbek sorunlarınızdan kurtulacaksınız hem de faydalarına …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: