Açlık Otunun Faydaları ve Zayıflamaya Etkileri

Özellikle diyet veya zayıflamak ile ilgili bir konu geçtiğinde veya yazı okuduğunuzda muhtemelen açlık otunun ismini de duymuşsunuzdur. Özellikle tokluk hissi vermesiyle bilinen ve metabolizma hızlandıran açlık otu pek çok açıdan faydalı, şifa dolu bir bitkidir.Pek çok zayıflama hikayesinde adı geçtiği gibi, bitki çaylarının içinde bulunmasıyla diyet yapanların en büyük yardımcısıdır. Mezopotamya dönemine uzanan bir tarihe sahip olan bitki Osmanlı İmparatorluğu döneminde de pek çok açıdan etkili şekilde kullanılmıştır. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun da incelediği açlık otunun sayısız faydası bulunmaktadır.

Açlık Otunun Faydaları ve Zayıflamaya Katkıları

  • Açlık otundan maksimum şekilde verim alınabilmesi için suyunun içilmesi gerekir. Zayıflama konusunda son derece etkili olduğu için çay şeklinde demlenmesi en uygun formudur. Bitki halinde doğrudan yenmemesi gerekir. Sıcak su ile demleme yöntemi sayesinde diyet yaparken faydalarından daha çok yararlanılmaktadır.
  • Açlık otu enerji veren bir bitkidir ve içildikten sonra kişinin enerjisi artarken bir yandan da metabolizması daha hızlı çalışacağı için yağ yakımı artar.
  • Demlenerek tüketildiğinde vücutta su kaybı meydana gelir. Bu çay içildiği süre içinde ishal söz konusu olacağı için mutlaka gün içinde su tüketimini artırmak gerekir. Bağırsakların daha verimli çalışması için kaybedilen su miktarının mutlaka yerine konulması önemlidir.
  • Tok tutucu özelliği olduğu için özellikle sabah ve akşam içmek açlık hissini yok etmesi bakımından önemlidir. Yatmadan önce içilen bir fincan açlık otu çayı sayesinde sabah daha enerjik ve dinç uyanabilir, geceleri meydana gelen acıkma durumlarından da kurtulabilirsiniz.
  • Gün içinde çok sık açlık otu çayı içmek bağırsak sağlığı bakımından zararlı olabilmektedir. Ölçülü tüketilmesi bağırsak hareketlerinin sağlığı bakımından önemlidir.
  • Kilo sorunu olmayan ve bağırsak hareketleri normal olan, metabolizması düzenli çalışan kimseler için açlık otu kullanmaları tavsiye edilmez. Özellikle ishal etkisinden ötürü bağırsak hareketleri sorunlu kişiler için rahatsızlık verici olacaktır.

Açlık Otu Nasıl Demlenir?

Açlık otu çayı nasıl hazırlanır?

Çay şeklinde demlendiğinde sağlıklı bir içecek olan açlık otunu hazırlamak da gayet kolaydır. 10 tane açlık otunu 300 ml ya da 1,5 su bardağı içme suyunu kaynatıp içine atarak demleyebilirsiniz. Bitkinin besin değerlerini kaybetmemesi için 5 dakikadan fazla kaynatmamak gerekir. Sonrasında süzerek ılık şekilde içilmesi gerekir. Demleme işlemini 5 dakika kaynatarak da yapabilirsiniz ancak en doğrusu sıcak suda demleme şeklinde hazırlanmasıdır.

Ne Zaman Tüketilmelidir?

Kabızlık sorunu söz konusu olduğunda açlık otu çayı içebilirsiniz. Sindirim sistemini harekete geçiren bu çayı günde 1 fincan içerek kabızlık sorunundan kurtulabilirsiniz.

Diyet yapanlar ve kilo vermek isteyenler açlık otu çayı içerken asitli ve şekerli her türlü içecekten, besinden uzak durmalıdır. Çayla beraber bol su içilmelidir. Hem tok tutan, hem de yağ yakımını hızlandırarak zayıflatan içecekle birlikte sıvı alımına mutlaka dikkat edilmelidir.

Önerilen tüketme şekli 12 saatte bir 1 fincan şeklindedir. Sabahları ve gece yatmadan önce aç karnına içilmesi kilo vermek isteyenler için idealdir. Gün içinde çok fazla tüketmek bağırsakları çalıştırıp ishale neden olmaktadır. Diyetle beraber uygulandığı takdirde hem bağırsak tembelliğinden kurtulabilir, hem de daha fazla kilo verebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Your website gives good information but also include the Botanical Name of Hunger Grass.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizin yayın hayatına devam edebilmesi için reklam engelleyiciyi (ad-blocker) kapatır mısınız?