Hızlı Zayıflatan Dukan Diyeti

Kısa sürede sağlıklı bir şekilde hızlı kilo vermenizi sağlayan dünyaca ünlü olan Dukan Diyeti

Dukan diyeti Fransız beslenme uzmanı olan Pierre Dukan tarafından 40 yıldır var olan ve kısa sürede zayıflamak isteyenlerin dikkatini çeken bir diyettir.

İlk olarak 2000 yılında Fransa’da,2010 yılında İngiltere’de,2011 yılında ise Amerika’da ortaya çıkarak insanların ilgi odağı olmuştur . Protein ağırlıklı beslenmenin insanları daha uzun süre tok tuttuğu ve  daha  kolay kilolarından kurtulduğunu belirten Dukan diyeti, aynı zamanda başlanıldığı ilk zamanlarda kişileri zorlayabilir. Bu zorlanmalardan kasıt baş dönmeleri gibi. Doğru bir dukan diyetinin yapılması bu zorlanmaları en aza indirir.

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Dukan diyetinin amacı karbonhidrat alımını düşürerek kişileri sağlıklı ve fit bir görüntüye ulaştırmaktır. Tabi bu diyete başlamadan önce kişilerin kararlı ve net olmaları gerekmektedir. Ve de hayatımızın bir parçası olacağını unutmamalıyız. Çünkü verilen kiloların alımı hiç zor almayacaktır. Dukan diyetine başlamadan önce ilk öncelikle Dukan diyetinin evrelerini öğrenelim.

Dukan Diyeti

Dukan Diyetinde Atak Evresi

Bu evrenin belirleyici unsuru kişinin kilosudur. Örneğin 5 kilo vermek isteyen insan bu diyeti 1 gün,10 kilo vermek isteyen 3 gün,20kilo vermek isteyen bir kişi ise 5 gün boyunca bu diyeti yapmalıdır.20 kilo ve üzeri kilo vermek isteyenler yani obezite gibi durumlarla karşı karşıya kalan insanlar ise doktor kontrollerinde yapmalıdırlar. Bu evrede kişiler saf protein ağırlıklı beslenirler. Bu evrede tüketilmesi gereken besinler; az yağlı etler(kuzu ve pirzola dışında),yağsız süt ve süt ürünleri, yumurta, jambon, balıklar ve bütün deniz ürünleri.

Dukan Diyetinde Seyir Evresi

Bu bölüm Dukan diyetine başvuranların en zorlanmış olduğu bölümdür. Bazı uygulamaları vardır. Bir gün sebze ağırlıklı yerken, diğer bir gün protein ağırlıklı beslenmeyi kapsar.

Dukan Diyetinde Güçlendirme Evresi

Bu evreye ulaşmamamız hedef kiloya erişmemiz ile geçilecek evredir. Örneğin 10kilo verdiysek 10×10=100 gün boyunca bu diyetin yapılması gerekmektedir. Bu evrede ilk aşamada yenilen besinlerden yemeliyiz.

Dukan Diyetinde Koruma Evresi

Bu evre Dukan diyetinin son evresidir. Haftanın 6 gün boyunca kişiler istediğini abartmadan yiyebilir. Ve haftanın bir gününde saf protein ağırlıklı beslenmelidirler. Her sabah yulaf yiyerek tokluk hislerini azaltabilirler ve kilolarından kolay bir şekilde kurtulabilirler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizin yayın hayatına devam edebilmesi için reklam engelleyiciyi (ad-blocker) kapatır mısınız?