İştah Açan Yiyecekler

Zayıflamak için diyet yapanların aksine kimi bireylerde kilo alamama problemi ortaya çıkar. Bu durumu aşmak için yazımızda geçen kilo aldıran yiyecekler listesine göz atmanızı tavsiye ederiz.

Bazı insanlar formda kalmak ve zayıflamak için oldukça fazla çaba gösterir. Hatta zayıflayamamaktan yakınanlar ameliyat olma yoluna kadar gider. Mideye kelepçe taktırma, midenin bir bölümünün kesilerek küçültülmesi gibi yöntemler vardır. Zayıflama işi oldukça zor görünse de ciddi bir sağlık problemi olmadığı sürece insanların kilo vermesi tamamen nefse hakim olmaya ve spora dayalıdır.

Kilo alamamak ise çok hızlı çalışan metabolizma, sağlık problemleri ve yeterli beslenememe gibi problemlerden ortaya çıkar. Fazla kilolar gibi, zayıflık & aşırı zayıflık insan sağlığı için hastalıkları tetikleyici bir durumdur. Bilinen bir sağlık probleminiz yoksa, iştah açan besinler listemizden faydalanarak kilo almanızı sağlayabilirsiniz. Gün içerisinde çok hareketliyseniz bol miktarda karbonhidrat almanız iyi olacaktır, böylece enerji ihtiyacınız karşılanacaktır.

Protein ile de gün içerisindeki hareketlilikten dolayı zedelenen kasları yenileme ve geliştirme imkanı yakalayacaksınız. Madde madde iştah açan besinler neler görelim;

İştah artıran besinler

  • Greyfurt: Kansere karşı vücudunuzda direnç oluştururken, aynı zamanda mükemmel seviyede acıkmanızı sağlar.
  • Karalahana: Karaciğeri oldukça fazla korur, enzimlerin düzgün çalışmasını sağlar. İştahınızı da açmayı ihmal etmez.
  • Patates: İçerisinde bulunan bileşik moleküller sebebiyle kan basıncını düşürür. Patates kızartması aslında insanın iştahını açmaktadır.
  • Bezelye: Glisemik yapısı yoğun olduğu için beyne sinyaller göndererek açlık hissi yaratır.
  • Nohut: Midenin temizlenmesini sağlar. Sağlığınız açısından da oldukça besleyicidir. İştahınızı tetikler ve yeme isteğini arttırır.
  • İncir: Kilo verme diyetlerinin düşmanıdır, mükemmel bir kilo aldırıcıdır. Doğaldır.
  • Tuz: Oldukça iştah açıcıdır fakat ödem olasılığından dolayı fazla tüketmeniz önerilmez.
  • Tarçın: Hem zayıflama hem de kilo alma diyetlerinde kullanılır. Kokusu ve yapısı dolayısıyla iştahınızı açma eğilimindedir.
  • Mısır: Kan şekerini yükselterek hücrelerin ihtiyaç seviyesini yükseltir ve beyninize açlık sinyalleri gönderilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizin yayın hayatına devam edebilmesi için reklam engelleyiciyi (ad-blocker) kapatır mısınız?