Leblebi Kaç Kalori, Diyette Kilo Yapar mı?

Günlük atıştırmalıklar arasında sevilen lezzetlerden biri olan leblebi kaç kalori? Diyetler için uygun mu? İşte leblebi ile ilgili merak edilen her şey…

Sevilen atıştırmalıklardan olan leblebinin pek çok çeşidi var. Tuzlu, soslu kaplamaları olanlar, sarı ve beyaz leblebi içinde kalori bakımından önerilen genellikle sade leblebidir.

Beyaz Leblebi:

Yaklaşık bir avuç kadar sade leblebi 50 gramdır ve kalorisi ise 85’tir.

Sarı Leblebi:

Yaklaşık yarım su bardağı dolusu sarı leblebi ortalama 100 gr gelmektedir ve kalorisi ise 180’dir.

  • Tokluk hissi sağlayan ve özellikle kilo verme sürecinde yardımcı olan leblebi içerdiği yüksek posa bakımından da kan şekerinin düşmesini engelleyerek aynı zamanda kişilerin iştahında baskılama yaparak kilo alımını önler.
  • Diyet yapan kişiler daha düşük kalorisi olan beyaz leblebi tüketmeyi tercih etmelidirler. Beyaz leblebi yüksel lif ve protein içermesi bakımından daha düşük bir enerjiye sahip olduğundan kilo vermeye yardımcıdır.

Leblebi

Leblebi Kilo Aldırır mı?

Diyet yapan kişiler kilo verme süreçlerinde tokluk hissi veren ve iştahı azaltan tuzsuz beyaz leblebi tüketebilirler. Tatlı ihtiyacını karşılamak için de meyve kuruları veya hurma eklenerek yenilebilir.

Leblebi Tok Tutar mı?

Aşırı şekilde tüketmemek koşulu ile açlık hissedildiğinde bir avuç kadar sade leblebi yemek ve su içmek uzun süre tokluk hissi yaşanmasına neden olur. Kuru ve sert bir yapıya sahip olan leblebiyi midede sindirmek daha fazla enerji harcanmasına neden olur. Gün içinde bir iki defa ara öğün olarak yenecek bir avuç leblebi kilo aldırmaz.

0/5 (0 Reviews)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir