5:2 Diyet Listesi

Son zamanlarda adını sıklıkla duyduğumuz düşük karbonhidrat diyeti kilo vermeyi kolaylaştıran yöntemlerin başında geliyor. 5:2 diyeti de bu yöntemle sadece haftanın 2 günü uygulayarak rahatlıkla kilo vermenizi sağlayacak.

Diyetin en önemli kuralı ise, haftada 2 gün boyunca 8 saat aç kalabilmeniz.

5:2 diyetinde haftanın 5 günü normal beslenme alışkanlıklarınızı devam ettirebilirsiniz ve sadece 2 gün boyunca diyet yaparak kilo verebilirsiniz.

Amerikalı bir hekim olan Michael Mosley tarafından bulunan bu yöntemde kişiler haftanın hangi 2 günü diyet yapacaklarına kendileri karar veriyorlar. Bu noktada akılda tutmak gereken nokta ise, diyet yapılacak bu 2 günün kesinlikle arka arkaya gelmeden ayarlanması gerektiğidir. Örneğin diyetinizi Çarşamba günü yapmaya başladıysanız, ikinci gününüz Cumartesi olmalıdır.

Diyete “aralıklı oruç” ismi de verilmektedir ve 2 gün boyunca 8 saat aç kalarak vücuttaki şekerin, diyet yapılmayan diğer günlerde alınan kalorilerin bu süre boyunca yakılmaları amaçlanmaktadır. 5:2 diyeti mide aç kalma süresinde dinlenecek ve böylece hem şeker, hem de karbonhidrat seviyeleri kontrol altında tutulacaktır.

2 gün dışında kalan günlerde kalori alımına dikkat edilmeli ve beyler en fazla 600, hanımlar ise maksimum 500 kaloriyi geçmeyecek şekilde beslenmelidirler.

5:2 Diyeti

5:2 diyeti esnasında dikkat edilmesi gerekenler:

  • Zeytinyağı gibi doğal yağlar tüketilmelidir.
  • Şekerli ve yüksek karbonhidrat içeren besinlerden uzak durulmalıdır.
  • Tatlı ihtiyacını meyvelerden almaya dikkat edilmelidir.
  • Akşamları bir kase çorba içerek sindirime yardımcı olunmalıdır.
  • Mümkün olduğunda sebze yemekleri tüketilmemelidir.
  • Günde en az 2 litre su içmek gereklidir.
0/5 (0 Reviews)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir