Alkol Zayıflatır Mı?

Özellikle genç kadınların düzgün bir vücuda sahip olmak için pek çok deneme yaptığı bilinmektedir. Rejim, detoks, pilates, fitness zayıflamak ya da fit kalmak için sıklıkla başvurulan yöntemlerdendir. Peki alkolle zayıflama mümkün mü? Kimler yapabilir?

Ancak gençler tarafından sıklıkla tercih edilmeye başlanan bir diğer yöntem de,  yiyerek ya da yemek yerine sadece içerek sonrasında kusma ya da öğünleri atlama ile oluşan bir süreçtir. Kendini hep şişman görme ve aşırı zayıflama takıntısı için hiç yemek tüketmeme ile anoreksiya adındaki rahatsızlık meydana gelmektedir.

Anoreksiya ile aşırı alkol tüketimi birleştiği anda yeni bir zayıflama yöntemi olan drankoreksiya meydana gelmektedir. En basit ifade ile yüksek oranda alkol içmek ve yemek yememek olarak anlatılabilir. Alkol ile alınan kaloriler de kusma yolu ve aktif spor ile vücuttan atılır.

Alkol ile Zayıflama

Alkolle Zayıflanır Mı?

Alkolün zayıflamaya etkisi tek başına yeterli olmasa da en çok gençler tarafından tercih edilen bu yöntem ile zayıf kalmak mümkün. Çünkü yeteri oranda yiyecek tüketilmemekte ve de kusma yolu ile alınan kalori hemen kaybolmaktadır.

Bunun dışında kişinin yoğun bir spor programına kendini adamasını sağlayan drankoreksiya akımı ile kilo almak pek mümkün olmayacaktır. Özellikle 15-25 yaş arası gençlerde ve %90 arasında da kadınlarda göze çarpan bu akım dünya genelinde yüksek oranda uygulanmaktadır.

Alkolle Zayıflamanın Zararları

Uzun vadede alkolle zayıflamaya çalışan kişiye son derece zarar verecektir. Çünkü vücudun ihtiyacı olan temel besinler yoluyla vitamin, mineral ve proteinleri almadığı gibi, zararı oldukça yüksek olan alkolü vücuda fazlası ile almaktadır.

Yaşam kalitesini oldukça düşüren bu yöntemin uygulanması hiçbir uzman tarafından tavsiye edilmemektedir. Sürekli olarak kusma sonucunda geri dönüşü olmayan kalıcı hasarların görülmesi kaçınılmaz olacaktır.

0/5 (0 Reviews)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir