Anasayfa / Faydaları / Zararları / Chia Tohumunun Faydaları
Chia Tohumu

Chia Tohumunun Faydaları


İçeriğinde yer alan Omega-3 sebebiyle pek çok faydasının olduğu bilinmektedir.

Chia Tohumu

Güney Amerika’nın verimli topraklarında yetişen Chia tohumu Türkçe adıyla çiya tohumu ülkemizde giderek yaygınlaşan bitkisel ürünler arasında yerini aldı. İçeriğinde yer alan Omega-3 sebebiyle pek çok faydasının olduğu bilinmektedir. Chia tohumunun kökeni ise Meksika.

Yapısı yuvarlak, ufak ve sert olan chia tohumu haşhaşı andırmaktadır. Son dönemde zayıflamak isteyenler için sıklıkla tavsiye edilmeye ve satılmaya başlanan bu tohum kişilerin midesinde rahatlama hissi ve tokluk hissi oluşturduğu için tercih ediliyor.

Chia Tohumunun Faydaları

Omega-3 yağ asitlerinin belki de en önemlilerinden. Vücut için bazı temel besin moleküllerinin alınması zorunludur. Bazı durumlarda vücudun elde edemediği besin değerleri sebebiyle vücutta rahatsızlıklar olur. Bu nedenle Omega-3 alınması gereken temel yağ asitlerindendir.

Chia tohumu yapısında barındırdığı zengin Omega-3 ile trigliserit değeri yüksek olan hastaların bu değerini düşürmeye yardımcı olur.

Chia tohumu ihtiyacınız olan kalsiyum için de bereketli bir besin kaynağı. İçeriğinde bulunan kalsiyum sayesinde günlük kalsiyum beslenmenizin %20’ye yakını karşılanmış olur.

Çiya tohumu meyveler

İçeriğindeki fosfor sayesinde vücut için gerekli fosforu temin etmenizi sağlar.

Çiya tohumunun içerisinde zengin C vitamini yer alıyor.

Chia Tohumu Zayıflatır Mı?

Ülkemizde bitki kürlerinin belki de en çok kullanıldığı saha zayıflama ve diyet sahasıdır. İkinci sırada ise güzellik sahasını sayabiliriz. Chia tohumu tüketen kişiler tokluk hissederler.

Chia tohumunu tüketirken yoğurtla karıştırarak yemenizi öneriyoruz. Yoğurtla beraber hem lezzetli olmakta hem de daha güçlü bir besin kaynağı haline gelmekte. Yoğurdun içerisinde yer alan sindirimi ve hazmı kolaylaştıran faydalı bakteriler de zayıflamanıza yardımcı olur.

Chia tohumunu puding ve omlet yapımında da kullanın. Aynı haşhaş gibi oldukça lezzetli menüler sizi bekliyor.

Sizin için önerilenler;

Soğanlı Süt

Soğanlı Süt Faydaları

Toplam:  Pinterest102 WhatsApp Twitter0 Messenger Soğanı sütle karıştırıp biraz beklettiğinizde onlarca hastalıktan koruduğuna ve iyileştirdiğine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçeriği faydalı bulduysanız paylaşabilirsiniz :)
Kapat