Muz Kabuğunun Faydaları

İnsanların büyük kısmının çöpe attığı muz kabuğu, birçok hastalık ve soruna çare oluyor. Muzun iç kısmı tercih edilse de aslında birçok meyvede olduğu gibi faydası kabuğundaymış.

İnsanların büyük kısmının çöpe attığı muz kabuğu, birçok hastalık ve soruna çare oluyor. Muz meyvesinin iç kısmındaki yumuşak ve tatlı kısım canlılar tarafından tercih edilse de aslında birçok meyvede olduğu gibi faydası kabuğundaymış.

Evet doğru. Muz kabuğunun faydalarını yazdım.

Muz Kabuğunun Bilinmeyen Faydaları

Muz, birçok vitamin, mineral ve karbonhidratı barındırır. B6, B12 vitaminleri ve magnezyum, potasyum değerleri çok yüksek olan bir besindir. Az şeker içerir.

Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Sigara, kahve ve bakımsızlıktan dolayı sararan , zarar gören dişler için muz kabuğu beyazlatıcı olarak da faydaları bulunmaktadır. Kimyasal diş beyazlatma ilaçları ile riske atacağınız ağız sağlığınız ve harcayacağınız parayı da göz önünde bulundurarak bu doğal yöntemi denemenizi öneriyorum.

Normal şekilde dişinizi fırçaladıktan sonra yaklaşık iki dakika boyunca dişlerinizi muz kabuğunun iç kısmı (yumuşak olan) ile dairesel hareketlerle ovun. Düzenli olarak günde iki kez bunu uygulamanız durumunda kısa sürede daha beyaz dişlere sahip olacaksınız.

Siğilleri Temizler

Ciltte hoş olmayan görüntüleri meydana getiren siğillerin tedavisinde de muz kabukları rol oynamaktadır. Potasyum eksikliğinden dolayı meydana gelen siğilleri muz kabuğu ile temizlemek mümkündür.

Öncelikle siğil olan bölgeyi su ve sabunla temizleyin. Duruladıktan sonra muz kabuğu ile siğilin olduğu bölgeyi ovun. Yumuşayan muz kabuğunu tam siğilin üzerinde kalacak şekilde oraya bant ya da bandaj yardımı ile sabitleyin. Gece boyunca o şekilde muz kabuğunu yerinden oynatmadan geçirin. Aynı işlemi 3-4 gece uyguladıktan sonra etkileri görmeye başlayacaksınız.

Muz Kabuğu İle Sivilce Tedavisi

Muz kabuğu ile sivilce tedavisi

Belirli dönemlerinde hızlanan sivilce oluşumunu engellemek için her gün beş dakika boyunca sivilce çıkan bölgelere muz kabuğu ile masaj yapın. Mevcut sivilcelerinizin kaybolmaya başladığını görmeniz kısa zaman alacaktır.

Kırışıklıkları Giderir

Muz kabuğu, cildi nemli tuttuğundan kırışık oluşumuna engel olur. Bir muz kabuğunu püre haline getirdikten sonra içine bir yumurta sarısı ekleyip çırpın. Yüzünüze sürüp beş dakika bekletin ve yıkayın. Bu tedaviyi düzenli uyguladığınız taktirde kısa sürede sonuç almaya başlayacaksınız.

Muz Kabuğunun Ağrı Kesici Etkisi

Muz Kabuğunun Ağrı Kesici Etkisi

Ağrıyan bölgeye muz kabuğunu yerleştirin ve sarın. 30 dakika bekledikten sonra ağrı azalmaya başlayacaktır.

Sedef Hastalığında Muz Kabuğu Tedavisi

Tipik deri hastalığı olan Sedef için düzenli muz kabuğu uygulamaları ile daha hızlı ve doğal sonuçlar almak mümkün.

Yaralar İçin Muz Kabuğu Tedavisi

Muz Kabuğu ile Yara Tedavisi

Muz kabuğu, yaraların daha hızlı onarılmasını ve daha çabuk kurumasını sağlar. Yaraların iz bırakmasını da ciddi oranda önler.

Muz Kabuğunun Parlatıcı Etkisi

Muz kabuğu ile sildiğiniz/ovaladığınız ayakkabı, deri çantalar ve gümüşleriniz temizlenerek parlamaya başlar.

Muz Kabuğu Depresyona İyi Gelir

Depresyondayken insan kendini iyi hissetmez. Eğer muz kabuğu yemeyi denerseniz depresyondan az da olsa sıyrılmış olacaksınız.

Muz Kabuğu Kolesterolü Düşürür

Kolesterol, kalp krizi ve felç gibi ağır tahribat veren durumları önler. Ayrıca içeriğindeki lifler yardımı ile geç acıkma sağlayarak diyetisyenlerin önerdiği besinler arasında yerini almıştır.

Baş Ağrısı İçin Muz Kabuğu

Baş Ağrısı için Muz Kabuğu Tedavisi

Ezilmiş, püre haline gelmiş muz kabuğu ile baş ağrısı tedavisi yapmak mümkün ve etkili bir yöntem. Alına dağıtılarak koyulan muz kabuğu püresi ile kısa sürede ağrılarınızdan (migren dahil) azalarak kurtulmanız mümkün.

Ayrıca alındaki kırışıklıklar için de yararlıdır.

Muz Kabukları Uykuyu Etkiler

Triptofan bakımından zengin olan muz kabuğu ile daha rahat uyku uyuyabilir ve dinç uyanabilirsiniz. İyi bir gece uykusu için muz kabuğu size çare olacaktır.

Muz Kabuğu Kanserden Korur

Muz kabuğu, kanserden koruyan antikansorejen maddeler barındırır. Ve kanser olma olasılığınızı düşürür. Aynı zamanda bağışıklık sisteminizi de destekleyen muz kabuğunda bulunan karotenoid ve polifenoller yeşil çayda da vardır.

  • Muz kabuğu kalp sağlığını korur.
  • Diyetler için uygun besinlerden biridir.

Nasır Tedavisi İçin Birebir

Muz kabuğunu gece yatmadan nasırın üzerine koyup sardıktan sonra sabaha kadar bekletin. Sabaha nasırı çekip çıkarmış olacaktır.

Muz Kabuğu Nasıl Yenir?

Muz kabuğu, muzun içine göre daha mayhoş ve alışkın olmadığımız bir tattır. (her faydalı besin gibi) Hatta biraz da acıdır. Ancak kolay tüketmek için birkaç yol var.

Kabuk sert olduğu için yemeyi kolaylaştırmak amacıyla 10 dakika kaynatarak ya da fırında pişirerek tüketebilirsiniz. Ayrıca blender yardımı ile püre haline getirebilir ve daha kolay kaşık kaşık da yiyebilirsiniz.

Eğer çok acı gelirse muzun içi ile birlikte yemeyi deneyin.

Birçok faydası olan muz kabuğunu sizler için anlatmaya çalıştım. Sağlıklı günler dilerim.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizin yayın hayatına devam edebilmesi için reklam engelleyiciyi (ad-blocker) kapatır mısınız?