Domates Suyunun Faydaları

Başta kanser olmak üzere vücutta sindirim ve kalp sağlığına faydaları ile bilinen domates suyu aynı zamanda zayıflamaya da yardımcı.

Domates suyu içerisinde bulundurduğu A, C, K, B1, B2, B3, B5 ve B6 vitaminleri sayesinde oldukça faydalı bir besindir. Bu vitaminler sayesin de bağışıklık sisteminin güçlenmesine, görüşün güçlenmesine ve görme ile alakalı hastalıkların önlenmesine büyük yarar sağlar. Domates suyunun bir diğer faydası da kemik ve diş sağlığınızı da korumaya yardımcı olur.

Domates Suyu İle Kilo Verme   

Domates suyunun içindeki sodyum değerinin oldukça düşük olması ve yüksek lif oranına sahip olmasından dolayı da zayıflamanıza oldukça büyük bir fayda sağlayacaktır. İçerdiği bu besinler sayesinde vücudunuzun, ihtiyaç duyduğu besinleri ve kalori miktarını domates suyu içerek rahatlıkla karşılaya bilirsiniz bu sayede de vücudunuz güçsüz düşmeden ve çok fazla açlık hissi yaşamadan rahat bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Domates Suyu Enerji Verir

Domates suyu içerisinde bol miktarda antioksidan bulundurmaktadır. Bu sayede hem vücudunuza uygulanması hem de tüketilmesi vücudunuz da bulunan radikallerden temizlenmenize yardımcı olmaktadır. Bu sayede vücudunuzun daha genç, dinamik ve enerjik kalmasını sağlamaktadır. Sabahları kalktığınız zaman bir bardak kahve içmek yerine bir bardak domates suyu içerek güne enerjik bir şekilde başlaya bilirsiniz.
Domates suyu
Domates Suyunun sindirime faydaları

Domates üzerinde yapılan araştırmalara göre domatesin içerisinde bulunan bol miktarda su ve likopenin prostat kanserine yakalanma riskini azalttığı ve kalın bağırsak sağlığı için de oldukça faydalı olduğu açıklanmıştır.

Domates Suyu Kalbinizi Korur

Domates suyunun içende bulunan niasin, potasyum, folat ve B6 vitaminlerin den dolayı kalp rahatsızlığını önlemeye ve kalp sağlığını bozan homosistein adlı kimyasalında seviyesini dengeleyerek iyileşmesine yardımcı olur.

Domates Suyunun Yan Etkileri

Domates suyunun birçok faydası olduğu gibi diğer bütün her şey gibi yan etkileri de mevcuttur. İçerisinde buluna sodyum vücudumuzun sinirlerinin çalışmasına yardımcı olur ayrıca kan basıncınızı da dengelemeyi sağlar. Fakat aşırı miktarda sodyum tüketmemiz demek kan basıncımızın yükselmesine sebep olabilir ya da kalp rahatsız lığına sebep ola bilir. Domates suyunu dışarıdan alacaksanız sodyumu azaltılmış ve %100 domates suyu olan ürünler kullanılmalıdır.

0/5 (0 Reviews)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir