Greyfurt Suyunun Faydaları

Tadı mayhoş, C vitamini deposu bir meyve olan Greyfurt suyunun sağlığımıza birçok faydaları var.

Tadı mayhoş, C vitamini deposu bir meyve olan Greyfurt suyunun sağlığımıza birçok faydaları var.Greyfurt suyunun faydaları hakkında ayrıntılı bilgiler

Yemeklerin ve kahvaltının yanında keyifle tüketebileceğiniz greyfurt suyu aynı zamanda iyileştirici etkileri ve vitamin-mineral yönünden zengin olması ile çok faydalı bir besindir.

Greyfurt Suyunun Faydaları Nelerdir?

  • Kilo vermenize yardımcı olur

Eğer diyet yapıyorsanız ya da kilo vermek istiyorsanız greyfurt suyu yardımınıza koşacaktır. Kilo vermeyi hızlandırma etkisine sahip olan greyfurt ile daha hızlı kilo vereceksiniz. Greyfurt suyu, yağ yakma enzimlerini yüksek miktarda içermektedir. İçeriğindeki yüksek sıvı miktarı ile metabolizmayı hızlandırarak zayıflamanızı sağlayacaktır.

  • Greyfurt suyu cildi güzelleştirir

Greyfurt suyu içerek cildinizi lekelerden arındırabilir, kırışıklıkları azaltabilirsiniz. Ayrıca içeriğindeki C vitamini sayesinde yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlayacaktır. Oluşan yara izlerinin yok edilmesine yardım eder. Cildimizin sağlıklı olmasına, sivilce ve akne gibi rahatsızlıkların giderilmesine faydaları vardır. Hamilelerde rastlanan cilt problemlerini en aza indirir.

  • Greyfurt suyunun detoks işlevi

Diyet yapanlara önemle tavsiye edilen greyfurt suyunun detoks etkisi vardır.

Antioksidan etkisi vardır. Sindirimi hızlandırır. Ayrıca greyfurt suyu, mide ekşimelerini azaltır ve gaz-şişkinlik gibi rahatsızlıklar için faydalıdır.

  • Greyfurt ateş düşürücüdür

Greyfurt ve greyfurt suyu ateşli hastalıklarda vücudun normal ısısına dönmesine yardımcı olur ve hastalıkları iyileştirmeye yardımcı olur. Soğuk algınlığı tedavisinde kullanılabilir. Susuzluğu alır ve vücudun suya olan ihtiyacını azaltır.

Greyfurtun faydaları

  • Hastalıkları önler

C vitamini güçlü bir vücut sağlığı için çok yararlıdır. Kalp hastalıkları, inme (felç) başta olmak üzere birçok ölümcül hastalığı önler ve tedavi eder. Greyfurt suyu vücuttaki asit dengesini sağlar. İçerdiği kalsiyum sayesinde eklemleri güçlendirir. Greyfurt suyunun faydaları arasında kolesterolü düşürmesi de söylenebilir.. Barındırdığı anti-oksidanlar ile kalp sağlığını sağlar.

Greyfurt, kanser, kalp hastalığı ve obezite gibi hastalıkların tedavisinde etkin rol oynar.

  • Kanser ve diyabet hastaları için greyfurt

Özellikle meme kanseri ile mücadelede kanser hücrelerinin gelişimini durdurma etkisine sahiptir. Böbrek taşlarının düşürülmesinde de etkili olan greyfurt suyu akciğer kanseri ve kolon kanseri olasılığını da en aza düşürür.

Ayrıca şeker hastaları bu meyveyi rahatlıkla tüketebilirler. Greyfurt, doğal yollar ile vücuttaki şeker ve nişasta seviyesini aza indirmeye yardımcı olur.

  • Kolesterol ve yüksek tansiyon hastaları için yararları

Yüksek miktarda mineral içerirler. Folik asit, kalsiyum, potasyum ve fostor sayesinde yüksek kan basıncı seviyesinin tedavisinde kullanılır.

Kolesterolü düşürücü etkisi bilinmektedir.

Ayrıca sindirim sistemi temizliği için de vazgeçilmez bir besindir.

Greyfurt, farklı gıdalar ile kıyaslandığında hafif bir besindir. Bu sebeple midede rastlanan ekşime ve tahrişi azaltarak mideyi rahatlatır. Bağırsak hareketlerini düzene koyar ve sindirimi güçlendirir.

Greyfurt suyunun faydaları nelerdir

  • Kabızlığı önler

Kabız olan kişilerin sabah uyandıktan sonra bir bardak greyfurt suyu içmeleri önerilir.

  • İlaçların zehrini alır

Zehirlenme durumlarında ya da ilaçların olağan şekilde verdiği zehirleri yok etmek için greyfurt suyu çok faydalıdır.

Greyfurt suyu nasıl elde edilir?

Tıpkı portakal suyu sıkar gibi basit bir sıkıcı yardımı ya da el ile sıkılabilen greyfurt, aynı zamanda püre olarak da sıkılabilir.

Nasıl saklanmalıdır?

Greyfurt, suyu sıkılmadan (meyve halindeyken) oda sıcaklığında 1 hafta saklanabilir. Eğer daha uzun süre sağlıklı bir şekilde saklamak isterseniz buz dolabına koymanız gerekmektedir.

Bu yazımız da çok faydalı:

KESTANE’NİN BİLİNMEYEN FAYDALARI

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizin yayın hayatına devam edebilmesi için reklam engelleyiciyi (ad-blocker) kapatır mısınız?