Hibiskus Çayı Faydaları

Herkesin son zamanlarda diline doladığı Hibiskus çayı hakkında biraz bilgi verelim.

Hibiskus Çayı Nedir?

Yapraklı, Medine gülü olarak adlandırılan bir çiçek türüdür.Kan şekeri ve yüksek tansiyon dengelenmesinde oldukça etkilidir. Bazı yerlerde ise eski çay olarak adlandırılır. Kafein bulundurmaz ve yüksek oranda C vitaminine ev sahipliği yapar. Bu yüzden soğuk algınlıkları için de kullanılır. Haliyle bağışıklık sistemini güçlendiren bir yapıya sahiptir. Ayrıca idrar söktürücü, yağ yaktıran, sindirim sistemini rahatlatan özellikleri de cabasıdır.

Hibiskus çayının faydaları nelerdir?

 • Kan basıncının dengelenmesinde büyük rol oynar. Amerikan Kalp Derneği’nin yaptığı araştırmalar neticesinde 2008 yılının Kasım ayında hibiskus çayının bu etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Hipertansiyon hastaları için şifa kaynağıdır. Kan basıncını düşürdüğü için de şekeri dengelemekte oldukça faydalıdır.
 • İdrar söktürücü özelliği sayesinde idrar torbasındaki tortuların dışarı atılmasını, böbrek taşlarının oluşmasını engelleyerek sağlıklı yaşam sunar.
 • Antioksidan barındırmasından dolayı kolesterole karşı düşmandır.
 • Bu özellikten ötürü karaciğerin yükünün azaltılmasında büyük rol oynar. İçermiş olduğu yararlı maddeler sayesinde hücrelerin arınmasını ve bağışıklık kazanmasını sağlar. Vücudu tüm hastalıklara karşı daha dayanıklı hale getirir.
 • Hücreleri uyarıcı bir yapısı olduğu için kansere karşı korumada büyük fayda sağladığı uzmanlar tarafından düşünülmektedir. Özellikle mide kanserine karşı büyük koruma sağladığı söylenmektedir.
 • Hormon dengeleyici özelliği sayesinde özellikle bayanların adet dönemindeki ağrılarına oldukça iyi gelir. Doğal ağrı kesici niteliğinde bir bitkidir.
 • C vitamini yönünden zengin olduğu için soğuk aylarda grip, nezle ve diğer soğuk algınlığı hastalıklarında tedavi edici etkiye sahiptir. Koruma sağladığı için de hasta olma ihtimalini en az seviyeye indirmektedir.
 • Vitamin ve mineral bol bulunduğundan, psikolojik rahatsızlıklara da iyi gelir. Vücudun dinlenmesini, dinç hissetmenize olanak tanır.
 • Toksinleri atma konusunda oldukça başarılıdır. Ayrıca vücudunuzun susuz kalmasına karşı büyük oranda koruma sağlar. Fazladan idrar yoluyla çıkarılan suyun sağlıklı bir biçimde tedarik edilmesini sağlar

 

 • Sindirim sisteminde etkisi olağanüstüdür. Hazımsızlık problemi yaşayan kişiler için lokman hekim ve aktarlarda oldukça fazla önerilir. Bunun yanı sıra bağırsak sistemini düzenlediği için kabızlığı da önler.
 • İçerisinde yüksek oranda demir içerdiği için demir eksikliğine de iyi geldiğini hatırlamamız gerekir. Bu sayede kansızlık ve üşüme problemine de çözüm üretmemiz mümkün olur.

Hibiskus Çayı Nasıl Hazırlanır?

Ortalama 1 bardak kadar su kaynatın. Kaynamış suyun içerisine 1-2 çay kaşığı kadar kuru hibiskus atın. 10-20 dakika arasında demleyin ve renk almasını bekleyin. İçerisine tarçın, limon, zencefil gibi diğer bitki ürünlerinden katarak daha yararlı hale getirmeniz mümkün.

0/5 (0 Reviews)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir