Kan Gruplarına Göre Beslenme

Bireylerin kan gruplarına göre farklılık gösteren bedensel değişiklikler ile birlikte diyet listelerinde de düzenlemelere gidilmelidir. Bu düzenlemeler kan değerlerine göre farklı diyet listeleri ile yapılabilir.

Diyet listeleri kişinin kan değerlerine göre değişmelidir. Kan grubu diyeti ilk olarak milattan önce 10.000 ila 15.000 yılları arasında Himalaya, Pakistan ve Hindistan’da B grubu kan olarak ortaya çıkmış sonraki zamanlarda diğer kan gruplarında uygulanmıştır.

Kan Gruplarına Göre Beslenme Önerileri

Kişinin taşıdığı kan grubunun özelliklerine göre beslenmesi gerektiği ve buna uygun diyet listeleri hazırlanması gerektiği saptanmıştır.

Diyet İçin A Kan Grubu

Genele bakıldığında sebze ağırlıklı beslenen bu grup sindirim sisteminin hassas ve duyarlı olması ile bilinir. A grubunun enfeksiyonlara karşı da çok dirençli olunduğu bilinmektedir. Genel itibari ile sebze ağırlıklı diyetler yapmaları uygun görülür.

A grubunda dikkat edilmesi gereken besinler

Kırmızı et tüketiminden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Süt ve süt ürünleri, salam, sosis, kavurma, biber, domates, patates, lahana, mandalina ve portakal gibi besinlerden mümkün mertebe uzak durulmalıdır.

A grubunun tüketmesi gereken besinler

Soya proteinleri, tahıl ürünleri, sebzeler, balık ve tavuk eti, erik, vişne ağırlıklı olarak tüketilmesi gereken besinlerin başında gelmektedir. Elinizden geldiğince doğal besinler tüketilmelidir. A grubunda olan orta yaşlıların kalsiyum alımına dikkat etmesi gerekmektedir. Günlük 300 – 600 miligram alınmalıdır. A grubunun diyet programında kırmızı et bulunmadığından uzman kişi kontrolünde demir takviyesi yapması gerekmektedir.

Diyette AB Kan Grubu

İki kan grubunun karışımından oluşan bu gruptaki insanların bağışıklık sisteminin çok güçlü olduğu bilinmektedir. AB grubunun bir kısım kanser rahatsızlıklarına yakalanma tehlikesi görülmektedir. Sindirim sistemleri A grubunda olduğu gibi hassas ve duyarlıdır.

AB kan grubunun dikkat etmesi gereken besinler

Dana eti, sığır eti, sarımsak, biber, sirke ve hayvansal yağların tüketiminden kaçınılmalıdır.

AB kan grubunun tüketmesi gereken besinler

Domates, deniz ürünleri, süt ürünleri, sebze, yoğurt ve yumurta gibi besinlerin tüketimine mümkün mertebe önem verilmelidir.

B Kan Grubu İçin Diyet Önerileri

Beslenme alışkanlıklarında kuralcı değildirler, sindirim sistemleri diğer kan gruplarının aksine daha dayanıklıdır.

B grubunun dikkat etmesi gereken besinler

Mısır, buğday, mercimek, fındık, susam, kuzu eti, tavşan eti, zeytin, susam yağı, Ayçiçek yağı ve mısırözü yağı tüketimine özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir.

B grubunun tüketmesi gereken besinler

Süt ve süt ürünleri, dana eti, hindi eti, zeytinyağı, patates, lahana, mantar, kabuklu deniz ürünleri dışındaki her tür balık tüketilebilir.

0 Kan Grubu Diyeti

0 grubu kan taşıyan insanların ilk insanları simgeledikleri düşünülür. Sindirim ve bağışıklık sistemleri oldukça güçlüdür. Kırmızı ete olan düşkünlükleri ile de bilinirler.

0 grubunun dikkat etmesi gereken besinler

Tahıl ürünleri, ekmek, taneli sebzeler, buğday, süt ve süt ürünleri, yağlardan ise özellikle zeytinyağı tüketiminden kaçınılmalıdır.

0 kan grubuna sahip olanların tüketmesi gerekenler

Kırmızı et, karaciğer, beyaz et, deniz ürünleri, ıspanak ve brokoli ağırlıklı tüketilmesi gereken besinlerin başında gelmektedirler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizin yayın hayatına devam edebilmesi için reklam engelleyiciyi (ad-blocker) kapatır mısınız?