Kemik Suyunun Faydaları

Her derde deva Kemik Suyu faydaları ve tarifi

Özellikle çocuklar ve yaşlılar için çok faydalı olan kemik suyu, vücudun hemen hemen her kısmına faydaları ile biliniyor. İşte onlardan başlıcaları;

Kemik suyu hayvan kemiklerinin kaynatılması ile oluşur. Bu kemiklerin içerisinde bulunan su içine salınarak, suya kemik tadını verir ve tüm faydalarını aktarır.

Kemik Suyunun Faydaları Nelerdir?

Çoğunlukla sığır, kuzu ve kümes hayvanlarının kemikleri ile yapılan kemik suyu, bazı yerlerde balıklarla da bu işlemi yapılmaktadır. İçerken kokusu ağır geliyorsa içine isteğe göre nane, kekik ya da dereotu konulabilir.

Kemik Suyu Nasıl Kullanılır?

Kemikleri bir tencereye koyduktan sonra üzeri kapanacak kadar su doldurun. Biraz yağ ve tuz katın ve kaynatın. 20 dakika kadar kaynadıktan sonra soğuyarak dinlenmesini bekleyin. Soğuduktan sonra çorbalara, pilavlara ya da diğer yemeklerinize parça parça ekleyebilirsiniz. Dileyenler suyunu direkt içebilir.

Kemikleri ve Gelişimi Güçlendirir

Yemekler pişirilirken yemek içerisine konulan boyun, eklem ve kaburga gibi kemik türleri sahip oldukları dokular ile yemeklere aşırı lezzet verir. Jelatin ve kondroitin sülfat gibi bulunan ortak yapı taşları, vücudun kemikleri tarafından emilir. Bu sayede vücut içerisindeki bağ dokuları yenilenmeye ve onarılmaya başlar. Kemik suyu, vücuttaki tüm kemiklerin yenilenmesi için oldukça fayda sağlayan bir besindir.

Sindirim Sistemine Faydalıdır

Kemik suyu sindirimi kolay olan bir yiyecek olduğundan sindirim sorunu yaşayan insanlar için fayda sağlar. Yalnızca tek başına güçlü bir ilaç olmayı başarabilen kemik suyu, çorba olarak da tüketilir. Crohn hastalığı ya da ülseratif kolit gibi sindirim problemlerini iyi etmek için kemikli et suyu, vücut için güçlü bir etki yaratır. Su içerisinde bulunan yüksek jelatin oranı sayesinde sindirim sistemi boyunca oluşan yara gibi durumları iyileştirmek için oldukça faydalıdır.

Kemik suyunun faydaları nelerdir?

Beyin Sağlığına Destek Verir

Kemik suyu, merkezi sinir sistemi içinde fayda sağlar. Osteokalsin, olarak nitelendirilen kemiklerde üretilmiş olan bellek ve ruh iyileştirmeleri gibi durumlarda etkin rol oynayan bu hormon, beyin fonksiyonları üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir.

İltihaplanmayı Yok Eder

Araştırma sonuçlarına göre kemik suyundaki sistin, histidin ve glisin gibi amino grup asitlerin olması ile vücut içerisinde iltihap görülme riski azaltılır.

Vücut gelişimini ve iyileşmeyi hızlandırır

Kemik içerisinde bulunan vitamin zenginliği vücut için ve kemikler için oldukça fayda sağlamaktadır. Kırılan kemiklerin hızlı kaynamasını ve iyileşmesini sağlar.

0/5 (0 Reviews)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir