Kinoanın Faydaları

Zengin besin değerleri ile büyük bir şifa kaynağı olan kinoa nedir?

Kinoa Nedir?

Kinoa, görüntü olarak tahıla benzeyen ama tahıl olmayan bir besindir. Güney Amerika’nın And Dağlarında yetişen kinoa besin değeri yüksek olması sebebiyle son zamanlarda popülaritesi artmış ve artmakta olan bir gıdadır. Kinoa, NASA tarafından astronotların gıda ihtiyacının karşılanması için kullanılmkatadır ve 2013 yılı Kinoa yılı ilan edilmiştir.

Kinoa aslında otsu bir bitkidir ve ıspanakgiller familyasındandır. Kinoanın açan çiçekleri zengin birer besin kaynağı olan tohumlara dönüşmektedir ve kinoanın yenilen kısmı bu tahıla benzeyen tohumlarıdır.

Kinoanın son zamanlarda bu kadar popülerliliğinin artmasının sebebi dünyada en önemli besin kaynakları olan buğday ve pirince alternatif olmasıdır. Pirincin çok fazla su istemesi ve küresel ısınmayla birlikte dünyada artan kuraklıktan dolayı kinoa bitkisi alternatif olarak görülmeye başlanmıştır.

Kinoanın Faydaları Nelerdir?

İçinde barındırdığı zengin besin içeriğinden dolayı kinoa bitkisinin birçok faydası bulunmaktadır bunlardan başlıcaları;

  • Kanser oluşumuna engel olur.
  • Kalp ve damar hastalıklarının oluşmasını engeller.
  • Kemikleri ve dişleri güçlendirir.
  • Yüksek tansiyona iyi gelir.
  • Diyabete iyi gelir.
  • İyi bir antioksidan bitkidir.
  • Kabızlığa tedavi edici etkisi vardır.

Kinoa Ne İçin Kullanılır?

Kinoa bitkisi besin zengin içeriği sebebiyle zayıflamak isteyen kişiler tarafından tercih edilen bir gıdadır. Kinoa yüksek oranda protein içermesi ve tokluk hissi vermesi sebebiyle sporcular ve diyet yapanlar tarafından tercih edilmektedir. Yüksek besin miktarından dolayı iyi bir enerji kaynağı olması da yine kinoanın sporcular açısından tercih edilmesinin bir başka sebebidir. Ayrıca metabolizmayı da hızlandırması kinoanın diyette olan insanlar için tercih edilmesinin bir başka sebebidir.

Kinoa Nedir?

Kinoa Nasıl Kullanılır?

Kinoa tahıllara benzer bir şekilde yağ oranı düşük olduğundan diyet zamanında ideal bir besin kaynağıdır. Hazmedilmesi kolay bir gıda olduğundan her yaş grubundan insanın tüketebileceği bir gıda olmakla birlikte yüksek bir protein kaynağıdır. Bu sayede vejeteryanlar tarafından da tercih edilmektedir. Dünya ile birlikte ülkemizde de son zamanlarda kinoanın bu kadar sık duyulması ile birlikte insanlarda kinoanın nasıl kullanılacağı sorusu akla gelmektedir.

Kinoanın kendine has bir aroması olmakla birlikte baskın bir tad ve kokuya sahip değildir. Kinoa lezzetli ve hafif bir besindir. Kinoa yine bulgur ve pilavın kullanıldığı tüm yemeklerde kullanılabilir. Kinoa garnitürlerde kullanılabilir. Çorbası yapılabilir ve pirinç gibi pilavı yapılabilir. Un haline getirilen kinoayı kek ve pastalarınızda kullanabilirsiniz. Bunun dışında haşlanmış kinoayı salatalarınıza ekleyip diyet yemeklerinize katkı sağlayabilirsiniz.

0/5 (0 Reviews)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir