Kolanın Faydaları ve Zararları

Kolanın Faydaları ve Zararları: Bilmeniz Gerekenler

Sağlığımızı önemli ölçüde etkileyen son yüzyılların en kötü alışkanlıklarından biri olan kolanın faydaları ve zararları…

Kolanın Faydaları Nelerdir?

Kola, kanıtlanan verileriyle zararlı olarak bilinir. Peki kolanın faydaları var mıı?

Uzun vadede faydası söz konusu olamasa da anlık olarak insanlara fayda sağladığına rastlanır. Bunlar;

  • Sıcak havalarda serinletmesi
  • Kan şekeri düşmesi durumunda şeker dengesini kısa süreliğine yükseltmesi
  • İçeriğindeki asit ile küf ve paslı eşyaları temizlemesi
  • Zor zamanlarda susuzluğu dindirmesi

Kolanın Zararları

Büyük, küçük demeden herkesin neredeyse her gün tükettiği kola ne yazık ki ayranı, limonatayı ikinci plana atmakta. Modern yaşamın meşrubat diye takdim ettiği kolanın vücudumuza ve maddi duruma verdiği zararlar o kadar fazla ki…

Farkında olarak ya da olmayarak kullanımı devam ediyor. Bu yazımızda kolaya son vermenizi ya da en azından miktarını azaltmanızı umarak sizleri bilgilendirmek istedik.

Şeker deposu kola

Kolada kaç kalori vardır? Bir litre kolada aşağı yukarı 400 kalori bulunuyor. Yani bir insanın neredeyse gün boyu alması gerek miktar 1 litrede bulunuyor. Bu durum obeziteyi destekliyor ve kola sayesinde bilinçsiz kilo almalar meydana geliyor. Bir de bunu fast-food ile desteklediğinizde durum çok daha kötüye gidiyor.

Hastalık sebebi kola

Kola içildiği zaman kan şekerinde ani bir çıkış yaşıyor ve bunun peşinden ani şeker düşüşü takip ederek başta kalp ve damar hastalıkları olmak üzere birçok hastalığa davet ediyor.

Kemik erimesine neden oluyor

Tabi ki zararları sadece bu kadarla sınırlı değil. Kolanın içerisinde bulunan fosfor, özellikle kadınlarda daha çok görülen kemik erimesi ve kemiklerin hızlı şekilde yumuşamasına büyük olanak sağlıyor.

Hastalıklara neden oluyor

Koladaki maddeler vücudun kalsiyum emilimini azaltıp, diş sorunlarını, kas sorunlarını ve mide hastalıklarını ortaya çıkarıyor. Aynı zamanda küçük yaşlarda tüketilmeye başlanan kola yüzünden çocuklarda diş sağlığı olumsuz etkilenerek hayatı boyunca diş ve ağız sağlığı bozukluklarına yol açıyor.

Durum böyle olunca uzmanlar koladan kaçınılması gerektiğini dile getirmekte. Kimi özel günlerde ya da ısrarlar ile içmek zorunda kaldığınız bu gazlı içeceklere maruz kaldığınızda gün boyu bunun bilincinde olarak beslenme dengenizi sağlamaya dikkat edin. Kolanın şeker kaynağı olduğunu unutmayarak ilk fırsatta tüketimini terk etmenizi temenni eder, sağlıklı günler dileriz.

0/5 (0 Reviews)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir