Limon Kabuğunun Faydaları

Limon kabuğunun tüketildiğinde size sağlayacağı 10 inanılmaz fayda…

Ferahlatıcı, harika lezzeti ve vitamin deposu olmasının yanında limonun, özellikle de kabuğunun inanılmaz fayladarı olduğu ortaya çıktı. Limon kabuğunu çöpe atmak yerine aşağıda sayacağım maddeleri uygularsanız hayatınızda çok büyük değişikliklere imza atacaksanız.

Limon Kabuğunun Faydaları

Limon suyunu hepimiz severek kullanıyoruz, ama kabuklarını da tüketirsek limonun faydaları ortaya çıkacak. Faydalarını sıraladıktan sonra da nasıl hazırlanacağı hakkında birkaç ipucu sunacağız.

Kötü kolesterolü düşürür

Kötü kolesterol, kalp sağlığını olumsuz etkileyen bir rahatsızlık olduğu için erken önlem almakta fayda var. Limon kabuğu içinde yüksek miktarda bulunan flavonoidler, kolesterolü düşürücü etkiye sahiptir.

Kemikleri güçlendirir

Limon kabuğu, barındırdığı yüksek miktarda kalsiyum ve C vitamini sayesinde kemikleri güçlendirir. Ayrıca kemiklerin onarımını da hızlandırıcı etkisi vardır.

Cildi korur

Cildinizin daha genç görünümü için limon kabuğu çok yararlı bir destekleyicidir. Daha parlak bir cilde sahip olmak için ve sivilce/aknelerden kurtulmak için limon kabuğu çok etkili olacaktır.

Stresi azaltır

Eğer önemli bir süreçten geçiyorsanız ya da mevsimsel bir rahatsızlığınız varsa limon kabuğu stresinizi azaltacaktır. Oksidatif stresi azaltır ve rahatlama sağlar.

Kanserden korur, mücadeler eder

Limon kabuğu, kanser hücrelerinin oluşumunu önler. İçerdiği Salvestrol Q40 ile kanserli hücreleri yok etmede önemli bir etkendir.

Ağız ve diş sağlığına katkı sağlar

Gülüşlerinizi daha da beyazlatmak isterseniz limon kabuğu size yardımcı olacaktır. Ayrıca daha sağlıklı bir ağız ve diş sağlığı için de kullanmanız öneriliyor. Diş sağlığınızı korumak için gereken D vitamini bakımından da oldukça zengindir.

Zayıflamanıza yardımcı olur

Limon kabuğunu diyetlerinize ya da detokslarınıza eklerseniz daha hızlı kilo kaybını sağlamış olacaksınız. Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi ve toksin atıcı özelliği ve pektin içeriği ile diyetlerinize destek olur.

Kalp sağlığınızı korur

Limon kabuğu tüketimi kalp sağlığınızı korumaya da yardımcı olur. İçerdiği yüksek miktarda potasyum ile kan basıncını düzenler. Ayrıca kalp hastalıkları, kalp krizi ve diyabetten de korur.

 Karaciğeri temizler

Limon kabuğu, karaciğerdeki yağlanmayı önler. Temiz ve sağlıklı bir şekilde işlevine devam etmesine katkı sağlar.

Toksinleri azaltır

Vücuttan toksin atımını kolaylaştıran ve hızlandıran limon kabuğu sayesinde bağışıklık sistemi de güçlenir.

Limon kabuğu nasıl kullanılır?

Limon kabuğu doğrudan yendiğinde biraz acı olacağı için size birkaç ipucu sunmak istiyoruz.

1- Limon kabuğunu rendeleyin. Kurutun ve kaynar suyun içine bir çay kaşığı atarak demleyin. 10 dakika demlendikten sonra suyunu ılık şekilde için.

2- Salataların içinde tüketebilirsiniz.

3- Haşladıktan sonra yiyebilirsiniz.

4- Kuruttuktan sonra yiyebilirsiniz.

Özetle vücudun birçok kısmına faydası olan bu meyvemizin kabuğunu mümkün olduğunca tüketmeye ve çevremize faydalarından bahsetmeye, paylaşmaya gayret edelim.

0/5 (0 Reviews)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir