Midye Dolmanın Faydaları ve Zararları

Midye Dolmanın Faydaları ve Zararları: Ne Kadar Güvenli?

Yer-zaman farketmeksizin her türlü şartta keyifle tüketilen, yemeye başladığınızda kendinizi alıkoyamadığınız keyifli bir besin olan midye dolma zararlı mı?

Kıyı şehirlerinde daha fazla üretimi yapılan ve sık sık tüketilen midye kimi bireyler tarafından çok beğenilirken bazı insanlar tarafından ise beğenilmeyebilir. Midyeler, genelde kayalıklar arasına yaşarlar. Oval bir şekilde çoğunlukla renk bakımdan birbirlerine çok benzerler.

Midye Dolma Nedir:

Özellikle Ege Bölgesi ve en çok İzmir’de üretilen ve tüketilen, sokak restoranlarda oldukça rağbet gören midye dolma pirinç üzerine limon ve karabiber ilave edilerek tüketileceği gibi aynı zamanda çorba, makarna ve salatalarda garnitür yerine de kullanılabilir. Midye sağlıklı ve hijyenik bir ortamda hazırlandığında vücuda oldukça faydalı bir besindir.

Midyenin Faydaları

Midye Dolma Protein Bakımından Zengindir   

Midyede vücuda yararlı olan bol miktarda aminoasit ve protein bulunur. Hücre sağlığı için protein ihtiyacının karşılanması gerekir. 1 tabak mide tüketildiği zaman vücut yaklaşık olarak 18 gr protein alır.

Selenyum ve Magnezyum Açısından Zengindir

Haşlanmış olarak servis edilen midyenin içerisinde selenyum ve manganez bulunur. Manganez kan şekerini dengeler ve kan pıhtılaşmasının önüne geçer.

Bol Miktarda A Vitamini Barındırır

Midye kontrollü bir şekilde tüketildiği takdirde vücuda A Vitamini katkısında bulunur. A vitamini göz sağlığı açısından ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi açısından oldukça önemlidir.

Cilt Sağlığına İyi Gelir

İçerdiği omega 3 yağları cilt sağlığı açısından oldukça önemlidir. Çinko sedef hastalığı ve egzamaya iyi geldiği bilinen midye aralıklarla tüketilmesi gereken bir besindir.

Trioid Bezlerine İyi Gelir

Selenyum yönünden zengin olduğu için troid bezlerinin düzenli çalışmasını sağlar.

Midye dolma zayıflatır mı?

İçerdiği yüksek iyot sayesinde yağ yakımını kolaylaştırır.

  • Midye kemik sağlığını korur,
  • Kan dolaşımına destek olur.
  • Eklem ağrılarını hafifletir.
  • Kalp sağlığını korur.
  • Kansızlığa iyi gelir.

B-12 ve C Vitamini Yönünden Zengindir

Aşırıya kaçılmadan tüketilen midye vücudun ihtiyaç duyduğu birçok vitamin gereksinimini sağlar. En çok da B-12 ve C vitamini yönünden zengindir.

Ruhsal ve zihinsel yönden iyileşme sağlayan B-12 aynı zamanda sinir hücrelerine fayda sağlar ve vücudun demir ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olur.

Midye de bulunan C vitamini ise bağ dokularının ve dokuların korunmasına, tendonların daha dayanıklı olmasına ve ağız sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Buharda pişirilmiş midye erkeklerin günlük C vitamini ihtiyacının %26sını, kadınların ise günlük tüketilmesi gereken C vitamininin %31 ini karşılar.

Midye Dolmanın Zararları

midyenin faydaları ve zararları

Ağır metaller içerdiğinden dolayı Hepatit A gibi önemli rahatsızlıklara yol açma ihtimali vardır.

Sürekli ve aşırı tüketildiğinde karaciğer yetmezliği, böbrek yetmezliği, kalp ritmi bozukluğu, cinsel yaşam bozuklukları, sinir sitemi bozukluğu ve birçok kansere yakalanma riskini artırır.

Devamlı sıcak kalmasından dolayı bakteri üretimi artacağından ileride yaşamsal fonksiyonların kaybedilmesine yol açar.

Toplandığı bölgelerde deniz temiz değilse, endüstri tesislerinin atıklarına maruz kalan bölgelerde toplanmışsa o midyelerin Hepatit A bulaştırma ihtimali artacaktır.

Fazla tüketildiğinde mide ve sindirim sisteminde bozukluklara, mide ve karın ağrılarına sebep olabilir.

 

0/5 (0 Reviews)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir