Nar Çayının Faydaları

Nar çayı, geleneksel tıpta binlerce yıldır kullanılan bir çaydır. Nar çayı, sağlıklı olmasının yanında lezzetli ve içimi keyifli bir çay türüdür.

Nar çayı, geleneksel tıpta binlerce yıldır kullanılan bir çaydır. MÖ. 1500 yıllara dayanan yazıtlarda nar çayına övgülere rastlanmıştır. Nar meyvesi ilk olarak bugünkü İran topraklarında yetişmiştir. Nar çayı, sağlıklı olmasının yanında lezzetli ve içimi keyifli bir çay türüdür.

Nar Çayının Faydaları

 • Kanserden koruyucu etkisi vardır.
 • Antioksidan gücü vardır.
 • Kalp yetmezliği tedavisinde kullanılabilir. Hastalarına iyi gelir.
 • Dizanteri ve ishal gibi bağırsak sorunlarının tedavisinde kullanılır.
 • Vitamin kaynağı bir besindir.
 • Tenya hastalığı tedavisinde kullanılır.
 • Damar sertliği tedavisinde etkilidir.

Nar Çayının Tadı Nasıldır?

Nar çayı, genel olarak nar tadını barındırdığından içimi çok kolay ve lezzetlidir. İçerken keyif alabileceğiniz bir tada sahip olan nar çayı, doğal kırmızı rengi ile bireylere sıcaklık vermektedir. Diğer çaylar gibi mideye ve ağız sağlığına zararı yoktur.

Nar Çayının Faydaları

Nar Çayının Faydaları

Nar, içerdiği vitaminler ile tedavi edici yönüyle bilinir.

Nar, çevresel etkenlerin verdiği çöküntüyü ve doğal yaşlanmayı geciktirir. Laboratuvar araştırmaları sonucunda kanser hücrelerinin oluşumlarını ve çoğalmalarını yavaşlattığı tespit edilmiştir. (Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi) 

Farklı bir araştırmada ise fareler üzerinde yapılan deneyde akciğer tümörü olan bir farede nar suyu tedavisinden sonra tümörün büyümesinin yavaşladığı gözlenmiştir.

Prostat kanseri olan erkeklerde üretilen PSA (prostat spesifik antijen) miktarının üretimi yarı yarıya yavaşlatması da Nar Meyvesinin büyük faydalarındandır. PSA seviyesinin yükselmesi prostat kanserinden ölme riskini artırması anlamına gelmektedir.

Vücuttaki iltihap, burkulma veya ezilme hasarları gibi durumlar için de Nar Çayının faydalı olduğu söylenmektedir.

Nar, Çin Tıbbında kürtajı hızlandırmak için kullanılmıştır. Nar içindeki zarın yenilmesi düşükleri önlediği bilinmektedir.

Nar Çayının Faydaları

Nar Meyvesinin Biyokimyasal Bilgileri

İçeriğinde potasyum, lif ve antioksidanlar vardır. Bir porsiyon nar yenildiğinde günlük C vitamini ihtiyacının %12’si, K vitamini ihtiyacının %16’sı, B grubu vitaminler arasındaki folat ihtiyacının %10’u alınmış olur.

Nar Çayının Yan Etkileri

Nar, genel olarak çoğu insan için güvenli bir gıdadır. Yalnız birkaç istisna bulunmaktadır. Bunlar;

 • Tansiyon Hastaları: Yüksek tansiyon hastalığı sahibi bireyler nar çayı ya da nar tüketirken temkinli olmalıdır. Çünkü nar, kan basıncını düşüren bir meyvedir.
 • kodein, Ultram veya tramadol, amitriptilin, Prozac ve Zofran dahil bazı ilaçları kullanırken narın tüketimi ile ilaçların yan etkileri artmaktadır. Bu da karaciğeri etkilemektedir.
 • Bitki Alerjisi Olanlar: Bitkilere alerjisi olan insanlar genellikle nara daha çabuk reaksiyon gösterir. Dikkatli olmakta fayda vardır.
 • Ameliyata Girecek Olanlar: Cerrahi operasyonlara girecek hastaların nar ya da nar suyu tüketmemesi gerekmektedir. Nar, kan basıncını düşürdüğü için operasyon sırasında istenmeyen durumlar doğurmaktadır. Ameliyattan en az 2 hafta öncesinden nar tüketimi kesilmelidir.
 • Emziren ve hamile bireylerin nar tüketimini azaltmaları önerilmektedir.

Nar Çayı Nasıl Yapılır?

Nar taneleri ayıklandıktan sonra bir kaba koyularak tokmak ya da ağır bir cisim yardımıyla toplamda 30-40 darbede ezilir. Bal ya da Stevia gibi bir tatlandırıcı ilave edilir. Ardından istediğiniz kıvamı alana kadar sıcak ya da kaynar su ekleyin. Nar çayı hazır… Bu lezzetli şifa kaynağı çay ayrıca soğuk da aynı faydaları barındırır.

Nar Çayı Nasıl Yapılır

0/5 (0 Reviews)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir