Patlamış Mısırın Faydaları

Önemli besin öğelerine sahip olan bu tahıl, aynı zamanda sebze olma özelliğine de sahip. Peki patlamış mısırın faydaları nelerdir?

Patlamış mısırı sevmeyen yoktur herhalde. Özellikle sinemaların ve evde film izlerken vazgeçilmezimizdir. Peki hiç düşündünüz mü patlamış mısırın vücudumuza olan faydalarını?

Patlamış Mısırın Faydaları Nelerdir?

Yapılan araştırmalarda yüksek miktarda antioksidan özelliği olduğu tespit edildi. Patlamış mısırın içerisinde meyve sebzelerden aldığımız polyphenol antioksidan olduğu kanıtlanmıştır. Bu antioksidanın; kanser, kalp ve damar hastalıkları gibi durumlar ile mücadele ettiği bilinmektedir. Ayrıca patlamış mısır vücut direncini artırmaya olanak sağlar. Patlamış mısırın faydaları bu kadarla da bitmiyor.

İçerisinde bulunan B1 vitamini sayesinde beynimizin beslenmesini sağlıyor. Patlamış mısır bağışıklık sistemini zayıflatan her türlü sağlık problemine karşı önleyici niteliğinde. İçerisinde yüksek oranda bulunan vitaminler sayesinde metabolizmayı hızlandırıcı etkisi de bulunmaktadır. Lif yönünden zengin olan patlamış mısır diyet yapanlar içinde güzel ve yararlı bir besin. İçerisinde bulunan yüksek miktarda karbonhidrat enerji seviyemizi yükseltecektir. Kabızlığı önlediği de bilinir. Kan şekerinin daha dengeli yükselmesini sağlar.

Patlamış mısır nasıl hazırlanır?

Patlamış mısır hazırlamak aslında çok kolay. Fazla yemek yapma becerisine sahip olamaya gerek yoktur. Öncelikle patlamış mısır hazırlamak için geniş hacimli bir tencereye ihtiyacımız var. Tencerenin kapaklı olması gerekmekir. Tencerenin tabanına iki yemek kaşığı sıvı bitkisel yağ ilave ederiz. Üzerine yarım su bardağı mısır ekleriz. Ocağı kısık ateşte yakıp tencereyi üzerine koyalım. Mısırların yanmasını önlemek için kaşıkla arada karıştırmak gerekir.

İlk mısır patladıktan sonra tencerenin kapağını kapatalım. Yine altının yanmaması için arada tencereyi sallayabiliriz. Patlama seslerini dinleyerek sesler azaldığında patlamış mısırlarımız hazır olacaktır. Tencereyi ocaktan alarak hafif salladığımızda patlamayan mısırlarda tencerenin dibine inecektir. Sonra patlamış mısırlarımızı kabımızın içerisine alarak kendimize göre tuzunu ekleyelim. Bir iki dakika soğumasını bekledikten sonra patlamış mısırımız hazır. Artık filmimizin karşına geçerek patlamış mısırımızı tüketebiliriz.

Patlamış mısır kilo aldırır mı?

Bu soruyu cevaplamadan önce patlamış mısırda kaç kalori bulunuyor bakmamız gerek. 100 gram patlamış mısır 450 kaloriye sahiptir. Eğer yanında birde kola vb. içecekler tüketiyorsak kilo almamız kaçınılmaz olacaktır. Ama az yağda az tuzlu 100 gram patlamış mısır kilo almanıza sebep olmaz.

Patlamış mısır binlerce yıl önce Amerika’nın yerlileri tarafından bulunmuştur. O dönemlerde mısırı patlatırken çıkan ses ‘kötü tanrının çekirdekten çıkıp kaçması’ şeklinde yorumlanmıştır. İşte o günlerden bu günlere patlamış mısır hayatımızdaki yerini almıştır. Özellikle sinemaların ve maçların değişmez çerezi haline gelmiştir. Ama yine de tüketirken her yiyecekte olduğu fazla tüketmekten kaçınmalıyız. Yoksa fazla tükettiğimiz patlamış mısır faydalarını yanında vücudumuza kilo olarak yansıyacaktır.

0/5 (0 Reviews)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir