Anasayfa / Faydaları / Zararları / Portakal Kabuğu Faydaları

Portakal Kabuğu Faydaları

Portakalı yemek için soyduysanız ya da içmek için sıktıysanız kabuklarını kesinlikle çöpe atmamalısınız.Portakal kabuğunun tadı acı olduğu için yemesi güç olabilir. Ancak kabuğunda daha fazla vitamin ve mineral var. Yemeklerde, salatalarda, hamur işlerinde ve çay gibi içeceklerde rendelenerek portakal kabuğu kullanılabilir. Portakal kabuğunu tüketmeden önce mümkünse elma sirkesi bulunan su ile sirke karışımı içinde portakalı 15 dakika kadar bekletmeniz ve ardından güzelce durulamanız.

Portakal Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Kansere karşı korur: İçinde bulunan bol miktarda C vitamini bağışıklık sistemini yükseltirken, antioksidan maddeleri içerdiği için kansere karşı üst düzey koruma sağlar. İçerisinde A vitamini de bulunduğu için göz sağlığına da büyük oranda katkı sağlar. İçindeki diğer madde sayesinde ise güneşin kanser yapan etkilerine karşı büyük oranda koruma sağlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Kolesterol düşüşü sağlar: Portakal kabuğunda yer alan hesperidin adlı madde sayesinde kolesterol düşürücü etkisi vardır.

Zayıflamak için yardımcı: Diyetisyenlerin ve spor hocalarının zayıflama listelerinde mutlaka yer alır. Metabolizmayı hızlandırdığı için yağ yakımı kolay hale gelir.

Kabızlığı önler: Lifli bir meyve olduğu için sindirim sistemine yardımcı olarak bağırsakların performansının yükselmesine etki eder. Ayrıca kandaki fazla şeker miktarını da düzenler.

Grip ve nezle: En çok karşılaşılan soğuk algınlığı tipleri olan grip ve nezleye karşı inanılmaz derecede üst düzey bir koruma sağlar. Ayrıca hastayken de tüketildiğinde iyileşme süresinde gözle görülür artış sağlar.

Ağız kokusu: Portakal kabuğu çiğneyerek ağız kokularının önüne geçebilmeniz mümkün.

Dişleri beyazlatır, cildi parlatır: Portakal kabuğunu ezerek bir diş macunu hazırlayabilirsiniz. Ya da doğrudan kabuğun iç kısmındaki beyaz yüzeyi dişlerinize sürerek beyazlaşma sağlayabilirsiniz. Cilde uyguladığınızda ise gözeneklerin açılmasına, lekelerin giderilmesine, zararlı UV ışınlarından korunmaya yarar. Ayrıca cildinizi parlak bir görünüme kavuşturur.

Paylaşmak için:

Sizin için önerilenler;

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

Zerdeçalın Faydaları

Birçok küçük ve büyük çaplı hastalığa iyi geldiği uzmanlarca onaylanan zerdeçalın faydaları nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir