Rakının Faydaları ve Zararları

Ülkemize özgü alkollü içecek olan rakının faydaları ve zararları nelerdir?

Rakı, ülkemizde çok sık üretilen ve tüketilen alkollü içecekler arasında yer alır. Çoğu zaman yüksek alkol oranı ile kısa süre içerisinde sarhoşluk etkisi yaratan rakının birçok faydası ve zararı bulunmaktadır.

Rakı, zararları faydalarından çok fazla olan bir içecektir. Aşağıda bu fayda ve zararlara değinelim.

Rakının Faydaları

 • Rakı, rahatlatıcı etkisi olması sebebi ile çok kişi tarafından tüketilir. Özellikle meze ya da balık sofralarının olmazsa olmazları arasında yer almaktadır.
 • Bunun yanı sıra tek başına içilen bir içki olmayışı sebebi ile sosyal ortamlarda daha fazla tüketilmektedir.
 • Rakı geceleri yapmakta olan pek çok kişi bu eğlenceden memnundur.
 • Kısa süreli etkiler ile rahatlama hissi yaşatabilir ve dahası çok ağrı problemi olan kişilerin ağrılarını da dindirir. Bunun en iyi örneği diş ağrılarını geçirmek için rakı tüketimi yapılmasıdır.
 • Bilinci kaybetmenize neden olduğundan vücudunuzun uyuşmasına, bu uyuşma da beraberinde acı hissinin kaybolmasına neden olabilir.

rakı

Rakının Zararları

 • Alkolün çok ciddi zararları bulunmaktadır. Bağımlılık yaratan içki vücutta son derece olumsuz etkiler gösterebilmektedir.
 • Damar tıkanıklığı ve kalp ritminin bozulması rakının en önemli zararları arasındandır.
  Çok fazla tüketilmesi durumunda otonom sisteminizi bozan ve doğru şekilde hareket etmenizi önleyen etkileri bulunmaktadır.
 • Rakının zararları arasında sinir sisteminizi doğrudan etkilemesi de bulunmaktadır. Alkol kullanan kişilerde bağımlılık problemi görülmesi, dolayısı ile özellikle el ve ayaklarda titreme problemi görülmesi de doğaldır.
 • Fazla tüketildiğinde karaciğerin ve böbreklerin ,iflas etmesine neden olan, bunun yanı sıra pek çok hastalığı da beraberinde getiren rakı, sıklıkla tüketilmesi durumunda aşırı alkol sebebi ile beyinde emboli dahi meydana getirebilir. Bu sebepten sıklıkla tüketilmemesi, verilebilecek en önemli öneriler arasında yer almaktadır.
 • Günümüzde sıklıkla görülen sahte rakının zararları da ilgi duyanların bilgilenmesi durumlar arasında gelir. Usulünce üretilmeyen, resmi olmayan ve bandrolsüz rakılar yani sahte rakılar kullanılan alkolün kalitesizliğinden dolayı körlük meydana getirmektedir. Ve ne yazık ki bu körlük kalıcıdır.

Uyarılar: Rakı ve diğer tüm alkollü içecekler sağlığa zararlıdır. Kullanılması önerilmez. Yazımız yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Tıbbi geçerlilik taşımaz. Alkol tüketimi sağlığa zararlıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizin yayın hayatına devam edebilmesi için reklam engelleyiciyi (ad-blocker) kapatır mısınız?