Soğan Kürü İle Nasıl Zayıflanır?

Zayıflamak isteyenler için hem ekonomik, hem de son derece pratik şekilde uygulanan soğan kürü kadınları kilo dertlerinden kurtarmayı başarıyor. Kilo verdiren kür aynı zamanda pek çok hastalığa da iyi gelmesiyle biliniyor.

Miyom tedavilerinde kullanıldığı gibi, prostat büyümesine de etkili olan soğan kürü, hamile kalamayanlara da tavsiye ediliyor. Kıl dönmelerinde veya menopoz dönemlerinde kullanımı önerilirken, polikistik over sendromunda da soğan kürü kullanmak hastalıkların etkilerini azaltmakta oldukça başarılı oluyor.

İçeriğinde bolca A,B ve C vitamini bulundurmasının yanı sıra doğal antibiyotik olarak da bilinen soğan, iyot ve kükürt bakımında da oldukça zengindir. Silis ve fosfor da bulunan ve hazmı rahatlatan pek çok ferment barındıran soğanın şifaları saymakla bitmiyor. Uzmanlar sık sık soğan yiyen kişilerde kanser vakalarına daha az rastlandığını belirtiyor. Evlerde kolayca hazırlanabilecek olan soğan kürünü iki hafta boyunca ara vermeden kullanarak siz de hem zayıflayabilir, hem de sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Soğan Kürü Tarifi

Özellikle rengi açık kahve tonlarındaki kabuklu soğanlardan seçim yapmalısınız. Diğer renklerdeki kabukları olan soğanlar bu kür için uygun değildir. Yemeklik kuru soğan, kürün etkili olması için tercih edilmesi gereken özelliklere sahiptir. Herhangi bir şekilde kabuklarını soymadan, kökleri ile birlikte yıkanan soğanı içine 2 yemek kaşığı sirke koyulmuş suda 10 dakika kadar bekletin.

Bir tencereye iki bardak su ekleyerek içine soğanı da koyup kaynamasını bekleyin. Su kaynadıktan sonra soğanı çıkarıp dört eşit parçaya bölün ve yeniden kaynayan suya bırakın. Beş dakika sonra ocağın altını kapatın. Soğan suyu ılıdığında kürünüz de artık hazır demektir.

Soğan kürü

Soğan Kürü Faydaları Nelerdir?

Düzenli olarak soğan kürü uygulandığında;

 • Bayanlarda sıklıkla görülen PKO ( Poliskistik Over Sendromu), miyom ve çikolata kisti üzerinde son derece etkilidir.
 • Adeti düzenler ve menopozun etkilerini azaltır.
 • Mantara ve vajinal akıntılara etkilidir.
 • Kıl dönmesini iyileştirir ve gebe kalmayı kolaylaştırır.
 • İltihaplı sivilceleri kurutur ve akneleri yok eder.
 • Antibiyotik özelliği ile pek çok enfeksiyonda tedavi edicidir. Özellikle prostat iltihabına iyi gelir ve ağrıyı azaltır.
 • Dolaşım sitemini düzenler, sinüzite iyi gelir, bağışıklığı artırır ve hazmı kolaylaştırır.
 • Yağlanmayı engellediği için kilo vermeyi kolaylaştırır.
 • Balgam sökmekte ve stres atmakta yardımcıdır.
 • Çiğ olarak tüketildiğinde kandaki gliseritin düşmesine neden olur.

Soğan Kürü Nasıl Uygulanır?

İçinde soğanları ile birlikte hazırladığınız suyu senede iki kez 15 gün boyunca uygulayabilirsiniz. Altı ay civarında aralık vermek suretiyle soğan kürünü iki hafta boyunca uygulamalı ve düzenli şekilde tüketmelisiniz. Kürün sıcak ya da soğuk değil, ılık şekilde içilmesi etkili olması bakımından önemlidir. Günde iki kez, kahvaltıdan ve akşam yemeğinden 15 dakika önce bir bardak içmelisiniz. Kürlerin günlük olarak taze şekilde hazırlanması gerekmektedir. Seçilecek açık kahve kabuklu kuru soğanın taze olmasına, filizlenmediğine dikkat edilmelidir.

0/5 (0 Reviews)

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Işe çok ihtiyacım var herşey elimden geliyor iki tane küçük çocuğum var eşim çalışmıyor buna ihtiyacımız var

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir