Soğan Suyunun Faydaları

Vücudun hemen hemen tüm bölgelerine son derece faydalı olan soğan suyu faydaları ile birçok ilaca rakip durumunda.

İnsanların ağır kokusu nedeniyle tüketmekten çekindiği soğan, aslında sarımsağa benzer özellikler gösteriyor. Bağışıklık sistemini yükseltmesi ve vücudu mikroplara karşı koruması nedeniyle oldukça sağlıklıdır. Bunun yanında soğan suyunun faydaları da saymakla bitmiyor. Bu yüzden sık sık soğan suyu tüketmeniz vücudunuz için iyi gelecektir.

Genel faydaları arasında antiseptik özelliğe sahip olması, bakteri ve virüslere karşı vücuda direnç kazandırması, kan basıncını dengelemesi, bir takım kanser tiplerine karşı koruma sağlaması gösterilmektedir.

Soğan Suyunun Faydaları Nelerdir?

  • Kolesterol ve yağ içermediği için sağlıklıdır, kilo aldırmaz. Besin lifi konusunda oldukça bonkördür. 1 tane soğan 2 gram besin lifi içerir. Bu da günlük besin lifi ihtiyacınızın ortalama %10’una tekabül eder. Besin lifleri, sindirim sisteminin özellikle bağırsakların stabil çalışmasında büyük rol oynar.
  • Kalsiyum, demir, fosfor, çinko, bakır, magnezyum, potasyum ve benzeri bir çok vitamin & minerale ev sahipliği yapar.
  • Kırmızı soğan suyu hakkında 2009 yılında Toxicology adlı dergide sonuçlar paylaşılmıştır. Bu sonuçlarda gıda zehirlenmesi ya da stres durumuyla ortaya çıkan mide kramplarına soğan suyunun iyi geldiği anlatılmıştır.
  • Düzenli olarak soğan suyu içmenin katarakt türevlerini engellediği söylenmektedir.
  • Özellikle kırmızı soğan tüketmek, mide kanseri riskini minimum seviyeye indiriyor. Hatta diğer alanlarda da beslenmenize dikkat ediyorsanız mide kanseri olmanızı engelliyor.
  • İçerisinde barındırdığı anti maddeler sayesinde alerjiye sebep olan şeylere anti moleküler sistemiyle önlüyor.
  • Demir eksikliği ve anemi konusunda oldukça iyi bir ilaçtır. Günlük demir ihtiyacı açısından tam olarak tamamlayıcı olmasa da demir eksikliği rahatsızlığında menüye ek olabilir.
  • Tansiyon konusunda (yüksek tansiyon) düşürme etkisine sahip olduğu araştırmalara konu olmuştur.

Soğan suyu nasıl hazırlanır?

Yöntem 1:Bir tencerenin içerisine su koyun ve kaynamaya bırakın. Kaynamış suyun içine 4 parçaya bölünmüş soğanı atın. 5 dakika kadar kaynattıktan sonra ılıması için ocağın altını kapatınız.

Yöntem 2: 1 orta boy soğanı ince ince dilimleyip blenderda çektikten sonra tülbent yardımı ile suyu sıkılır. Çıkan soğan özü sıvısına yarım litre su kaynar su eklenir ve karıştırılır. Soğuması beklenir.

En fazla faydayı alabilmek için hazırladığınız suyu her akşam yemeğinden sonra içmelisiniz.

0/5 (0 Reviews)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir