Anasayfa / Faydaları / Zararları / Yumurta Kabuğunun Faydaları

Yumurta Kabuğunun Faydaları

Sponsorlu Bağlantılar

Her gün çöpe attığımız yumurta kabuklarının doğru kullanıdığında vücudumuza birçok faydası var.

Yumurta, insan hayatında anne sütünden sonra en faydalı besindir. Sadece içi değil, dışı da oldukça yararlıdır. Yumurta kabuğunda bulunan yüksek orandaki doğal kalsiyum, insan cildine faydalı bir yapıya sahip.

Yumurta kabuğu ile ne yapılır?

Sert ve yenmez yapısıyla çöp olarak görünen yumurta kabukları asla çöpe atılmamalıdır. yumurta kabuğunun faydaları arasında cilt uygulamaları, toprak gübreleme, çaydanlık ve benzeri mutfak gereçlerini temizleme en çok bilinenler arasındadır.

Yumurta kabuğunun faydaları nelerdir?

 1. Yüz maskesi: Yumurtayı kırmadan önce iyice temizledikten sonra içini boşaltıp kabuğunu sarımsak döveceği içerisinde iyice ezerek cildinize uygulayabilirsiniz. Ezdiğiniz yumurta kabukları toz kıvamına gelmelidir. Çok az yumurta akıyla karıştırarak yüzünüze düzenli olarak uygulayın. 1 ay sonra değişimi fark edeceksiniz.
 2. Temizlik: Çaydanlık, tencere, tava ve benzeri mutfak gereçlerini temizlemek için kanserojen maddelerden uzak mükemmel bir çözümdür. Biraz sabunla karıştırarak işlemi tamamlayabilirsiniz.
  Sponsorlu Bağlantılar
 3. Giderler tıkanmasın: Özellikle mutfak süzgecine birkaç parça yumurta kabuğu yerleştirin. Böylece süzgeçten büyük, tıkayıcı özellikteki maddelerin geçmesini engelleyecek. Haliyle mutfak giderleri tıkanmayacak.
 4. Çiçek ve bahçe gübresi: İçerisindeki kalsiyumun yanı sıra zengin mineraller sayesinde saksı çiçeklerinde ve bahçe ürünlerinde doğal gübre olarak kullanılabilmektedir. Kabukları küçük parçalar haline getirdikten sonra toprağa karıştırabilirsiniz.
  Sponsorlu Bağlantılar
 5. Yumurta kabuğunun cilde faydaları Kaşınan ya da tahriş olan bölgelerinize uygulamak için biçilmiş kaftandır. Elma sirkesi bulunan bir kabın içerisine yumurta kabuğu koyun ve birkaç gün bekletin. Ardından tahriş olan ya da kaşınan bölgeye uygulayın.
 6. Ekinlerinizi koruyun: Kurt, böcek, salyangoz gibi bostanınıza zarar verecek hayvanlardan ekini korumak için yumurta kabuğu kullanabilirsiniz. Tarım ilaçlarına gerek duymadan yumurta kabukları sayesinde sebze ve meyvelerinizi koruma imkanına sahipsiniz.
 7. Derz temizliği için yumurta kabuğu: fayans aralarındaki kararan derzleri temizlemek için 2 yumurta kabuğunu yarım limonun suyu ile birlikte havanda dövün. Karışımı derz aralarına dağıtarak fırça ile bastırarak ovun. Kısa sürede temizlenip beyazladığını göreceksiniz.
Paylaşmak için:

Sizin için önerilenler;

arı sütü

Arı Sütünün Faydaları

Dünyamızda besin değeri en fazla olan, doğal ilaç olarak kullanılan gıdalarından biri şüphesiz arı sütüdür. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir