Zerdeçalın Faydaları

Birçok küçük ve büyük çaplı hastalığa iyi geldiği uzmanlarca onaylanan zerdeçalın faydaları nelerdir?

Zerdeçal bitkisinin köklerinin fırınlanması ile elde edilen kendine özgü yoğun sarı renkli bir bitkidir. En çok Çin, Hindistan, Endonezya, Pakistan gibi tropik ülkelerde yetişen bitki baharat olarak bilinse de ilaç ve hatta tekstil sanayinde kumaş boyama işlemlerinde de kullanılır. Baharat olarak kullanımında Asya’da özellikle Köri sosunun ana malzemesidir.

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

Zerdeçal baharat özelliğinin yanı sıra hastalıkların tedavisinde de önemli oranda kullanılmaktadır.
Zerdeçal bitkisine bu önemli özelliği kazandıran ise içerisinde bulunan ve kendisine bu sarı veren pigment ise curcumin maddesidir. Bu madde sadece zerdeçalda bulunmaktadır.
– Zerdeçal doğal bir antioksidandır.

– Bu özelliğinden dolayı zerdeçalın anti kanser özelliği olduğu düşünülüyor. Bu özelliğinin yanı sıra birçok hastalığa iyi gelmektedir.

Zerdeçal çayı

Zerdeçal Neye İyi Gelir?

Alzheimer: Düzenli kullanılan zerdeçalın antioksidan özelliği ile beyinde bulunan amil-od plakası oluşmasını engeller. Beyin damarlarında tıkanmalara sebep olan bu plakalar zerdeçal sayesinde oluşumu engellenerek hastalığın önüne geçilmiş oluyor. Zerdeçal sayesinde beyine oksijen gitmesini arttırarak beynimizi korur.

Mide ve Safra: Bu bitki mideyi kuvvetlendirir. Mide ekşimesi, gastrit gibi sindirim sistemi sorunlarını giderir. Safra kesesinde meydana gelen bulantı, hazımsızlık, iştah kaybı, şişlik ve gaz sorunlarına giderir. Zerdeçalın sindirim sisteminde etkili olabilmesi çiğ olarak tüketilmesi gerekir.

Kanser: Zerdeçal kanser hastalığın önemli etkilere sahiptir. Özellikle kemoterapi alan hastalarda kemoterapinin etkinliğini artırarak yan etkilerini ise azaltmaktadır. Zerdeçal kanserli hücrelerin çoğalmasını durdurmaktadır. Eğer kanser hastalığı başlamamış ise günlük kullanımda hastalığa yakalanmayı engeller.

Karaciğer Hastalıkları: Zerdeçal bitkisi karaciğeri temizleme etkisine sahiptir. Yapılan araştırmalar zerdeçal kullanımının karaciğerde çeşitli nedenler ile meydana gelen hasarı önleyici etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Zerdeçal karaciğeri güçlendirir ve karaciğerden toksinlerin atılmasında etkilidir. Sarılık ise bir karaciğer hastalığıdır. Zerdeçal kullanımı ise bu hastalığın tedavisinde ciddi etkileri vardır.

0/5 (0 Reviews)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir