Zeytin Çekirdeğinin Faydaları

Zeytin Çekirdeğinin Bilinmeyen Faydaları

Siyah zeytin çekirdeğinin hayatımızdaki yerini bilmeyenler için harika faydalı bilgiler…

Yüzyıllardır faydaları ile pek çok rahatsızlığın tedavisinde etkili olan zeytin aynı zamanda yağ olarak da tüketilmekte, faydalarını göstermektedir. Zeytin ve zeytinyağı ile birlikte siyah zeytin çekirdeğinin faydaları da saymakla bitmiyor. Bilimsel araştırmaların devam ettiği ancak henüz insan sağlığına olan etkileri kanıtlanmamış olan zeytin halk arasında bilinen bitkisel gıdalar arasında yer alıyor.

Zeytin Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

zeytin çekirdeğinin faydaları

Siyah zeytin çekirdeğinin faydaları bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da sağlığa olan faydaları şöyle;

  • Mide Rahatsızlıkları: Uzmanlara göre gerek tüm olarak yutulan, gerekse de eritilerek tüketilen siyah zeytin çekirdeği mide rahatsızlıklarının hafiflemesine yardımcı oluyor. Özellikle mide yanması problemi yaşayan kişilerde hızlı iyileşme süreci görülür iken ülser ve gastrit rahatsızlıklarını da bastırdığı saptanmıştır.
  • Sindirim Sistemi: Uzman gözlemlerinde sindirim sisteminde bozukluk yaşayan kişilerde siyah zeytin çekirdeğinin yutulması sindirimi kolaylaştırdığı görünmektedir.
  • Kabızlık: Hastalar üzerinde yapılan testlerde özellikle yetişkinlerde yaşanan kabızlık sorununu çözmek için zeytin çekirdeğinin tüm olarak yutulması veya toz haline getirilerek tüketilmesinde etkisi var.
  • Ağrı Kesici: Yüzyıllardır kullanılan tedavi yöntemleri arasında ağrı kesici özelliği gelmektedir. Gerek yetişkinlerde, gerekse de çocuklarda vücudun ağrıyan bölgelerine zeytin çekirdeği koyulması bölgedeki ağrının azalmasına ve bölgedeki yaranın daha hızlı iyileşmesine yardımcı oluyor.
  • Kanser: Uzun süredir bilimsel olarak kanıtlanması beklenen zeytininin faydalarından biri de kanseri yenme konusudur. Araştırmalar devam ediyor olsa da zeytin ve zeytinyağı ile birlikte zeytin çekirdeği de kanser tedavisinde etkili oluyor. Zeytin çekirdeği aynı zamanda düzenli olarak belirli periyotlarda tüketildiğinde kansere yakalanma riskini de azalttığı belirtiliyor.

Zeytin Çekirdeğinin Zararı Var Mı?

Siyah zeytin çekirdeğinin herhangi bir zararı bulunmadığı belirtiliyor. Ancak uzmanların ortak noktası çekirdeğin iki ucunun sivri olması nedeni ile vücuttaki bazı organlara zarar vereceği ihtimalidir. Bu ihtimali düşünen kişiler siyah zeytin çekirdeğini toz halinde tüketebilir.

0/5 (0 Reviews)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir