Beyaz Çayın Faydaları

Diyet listelerinin ve sağlıklı yaşamak isteyenlerin yeni gözdesi beyaz çayın faydaları...

Beyaz çay; bildiğimiz siyah çay ve yeşil çayla aynı bitkidir. Ancak toplanış şekli açısından farklı olduğu için yapısı ve insan vücuduna faydaları da farklı olmuştur. Beyaz çay henüz olgunlaşmamış ve açılmamış yapraklardan elde edilir. Bu yaprakların üzeri beyaz tüylerle kaplı olduğu için çayın ismine de beyaz çay demeyi uygun görmüşlerdir.

Beyaz Çay Faydaları

Adını genelde zayıflama konusunda duyduğumuz bu çayın insan vücudu açısından birçok faydası vardır. İşte bunlardan başlıcaları;

Kalp Sağlığı

2001 yılında Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre beyaz çay, kalp sağlığı açısından oldukça önemli bir çaydır. Beyaz çayın içerisinde yeşil çay ve siyah çaya göre daha fazla kateşin bulunuyor. Bu kateşinler de kalp sağlığının korunması açısından büyük fayda oluşturuyor. Bu açıdan düzenli olarak beyaz çay tüketen kişilerde kalp sorunları riski daha az oluyor.

Zayıflama

Beyaz Çay

Beyaz çayın içerisinde yer alan polifenol ve kafein maddeleri kilo verme açısından oldukça iyi bir işleve sahiptir. Çayın içerisinde bulunan polifenol maddesi özellikle yağ oluşumunu ciddi şekilde engelliyor. Çayın içerisinde bulunan kafein ise metabolizmayı ciddi şekilde çalıştırarak sindirim sistemini kuvvetlendiriyor. Bu da fazla kilolardan kolayca kurtulmanızı sağlıyor. Ancak çayın içerisinde kafein olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu açıdan özellikle gece yatmadan önce bu çayı tüketmeniz uykusuzluğa yol açacaktır.

Cilt Sağlığı

Beyaz çayın cilt sağlığı üzerindeki olumlu etkisi de defalarca kanıtlanmıştır. Beyaz çay özellikle ciddi bir antioksidan kaynağıdır. Bu da bakterilerin cilt üzerinde üremesinin önüne geçiyor. Bu sayede cilt üzerinde herhangi bir şekilde enfeksiyon meydana gelmemiş oluyor. Bununla beraber 2003 yılında yapılan araştırmalara göre beyaz çay güneşin sebep olduğu lekelerden kolay bir şekilde kurtulmanıza yardımcı oluyor. Ayrıca yaşlılığın etkilerinden kurtulmak için de bu çayı tüketebilirsiniz.

0/5 (0 Reviews)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir