Boğaz ağrısına ne iyi gelir?

Günlük hayatı kısa sürede olumsuz etkileyen, insanları son derece halsiz bırakan boğaz ağrısına ne iyi gelir?

Boğaz ağrısı birçok sebepten dolayı olabilmektedir. İltihaplı boğaz ağrılarının ise tıptaki adı faranjittir. Bu iltihabın oluştuğu bölge ise bademciğin hemen arkasında olan bölgedir. Solunum yollarında, ağız bölgesinde, sinüslerde oluşan enfeksiyonlar sonucu faranjit oluşabilmektedir.

Boğaz ağrısı neden olur?

Boğaz ağrısına sebep olan etkenlerden bahsedelim. Bunlar sigara kullanımı, içilmese de sigara kullanımına maruz kalmak, havanın kuru veya pis olması, lokmaları yeterince çiğnemeden yutmaya çalışmak boğaz ağrısına sebep olabilmektedir. Bunların yanı sıra soğuk algınlığı, kızamık yani genel olarak virüs kaynaklı meydana gelen hastalıklar boğaz ağrısı ve iltihabına sebep olabilmektedir.

Doktora başvurulması gereken durumlardan bahsedelim. Tabi ki boğaz ağrısı 1 haftadan uzun sürüyorsa bunun yanı sıra yutkunmada ne nefes almakta güçlükler yaşanıyorsa, şiddetli acı ve yanma varsa, beraberinde şişlik meydana gelmişse durum ciddidir. Aynı zamanda tükürük ve balgam da kan gözleniyorsa, şiddetli yorgunlukla beraber idrar yapma sıklığı azaldıysa koşa koşa doktora gitmelisiniz. Sandığınızdan daha ciddi olabilir.

Boğaz ağrısına iyi gelen içecekler

Zencefil

Boğaz ağrısının da bir başlangıcı vardır elbette ve bunu gayet net bir şekilde hissedersiniz. Peki hangi içecekleri tercih etmelisiniz?

Bu ağrıya çözüm olabilecek doğal yöntemleri size biraz açalım.

İlk olarak zencefil çayı denenmeli, bir fincan başına 3 çay kaşığı taze ve öğütülmüş zencefili demleyip biraz bal ile karıştırıp ılık ılık bunun içmek inanılmaz rahatlatacaktır. Tabi ki sevmeyenler olabilir.

Bunun için içilebilecek diğer karışımlardan bahsedelim. İkinci olarak elma sirkesi. Kokusuz olmasıyla beraber üzüm sirkesinden çok çok farklıdır. Doğal bir antiseptiktir ve mikropları öldürür. Direkt içmektense bunun için 1 bardak ılık suya bir iki çorba kaşığı karıştırmak yeterli olacaktır.

Ayrıca ada çayı mükemmel bir boğaz yumuşatıcısıdır, tercih edilebilir.

Nane çayı hem ferahlatır hem ağrıları dindirir.

Diğerleri ise kekik çayı, meyan kökü çayı, papatya çayı gibi çaylarda oldukça fazla tavsiye edilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizin yayın hayatına devam edebilmesi için reklam engelleyiciyi (ad-blocker) kapatır mısınız?