Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir?

Hayatı birkaç günlüğüne zindan eden boyun ağrıları nasıl azaltılır? Boyun tutulmasına iyi gelen şeyler nelerdir?

Boyun bölgesi insanların fizyolojik yapıları gereği en önemli bölgelerinden birisidir. Kafa ve beyin ile vücut arasındaki denge bölgesinde bulunan boyun bölgesi, kişilerin duruş pozisyonları ile kendisine yön çizebiliyor. Uzun süre masa başında kalan ve yaptığı iş itibari ile boynun sabit bir şekilde aynı pozisyonda kalması boynun tutulmasına neden olabiliyor. Boyun tutulması esnasında kişiler çoğu kez boyunlarını sağa ve sola doğru çeviremeyeceği için birçok işi yapmakta zorluk çekiyorlar. Boyun tutulması esnasında aynı zamanda kişilerde sırttan boyun bölgesine ve boyun bölgesinden kafa tasına kadar olan bölgelere kadar ağrı şikayetleri de görülebiliyor. Aynı zamanda göz ağrılarına da neden olabiliyor.

Boyun Tutulması Nasıl Olur?

Boyun bölgesinde omurilikten beyne kadar giden alanlarda sinirler bulunur. Bu sinirler omurilik kemiği içerisinde bir halat görünümünde bulunarak kaslar arasındaki iletişimi sağlar. Üşütmeye ve duruş bozukluğuna bağlı olarak bu sinirlerde meydana gelen kasılmalar boyun tutulmasına neden olabiliyor.

boyun tutulmasına ne iyi gelir?

Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir?

Boyun tutulması durumunda öncelikle boyun bölgesinin sıcak tutulması en başta gelen şartlar arasında yer alıyor. Aynı zamanda boyun tutulması için yapılacak bir başka önemli özellik de boynun sabit bir şekilde durmasını sağlamaktır. Bunun için tıbbi sarf malzemelerinin satıldığı merkezlerde birbirinden farklı özelliklerde boyunluklar satılıyor. Boyunluklar kullanıldığında boyun bölgesinin belli bir sabit duruşta kalmasını sağladığından boyun içerisindeki sinirlerin daha fazla zedelenmesini engelliyor.

boyun tutulması nedir?

Boyun Tutulmasında Yapılması Gerekenler

Boyun tutulması durumunda tıbbi müdahalenin yanı sıra yapılabilecek doğal müdahaleler de yer alıyor. Özellikle boyun bölgesinin sıcak bir havlu ile sarılması ve eski bir yöntem olan et sarılma yöntemi gibi yöntemler ile boyun tutulmasına bağlı olarak gelişen ağrıların azaltılması için önemli bir yöntem olarak biliniyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizin yayın hayatına devam edebilmesi için reklam engelleyiciyi (ad-blocker) kapatır mısınız?