Detoks Nedir?

Detoks; vücudumuza dış etkenler yolu ile giren ve vücudumuzda atık madde olarak nitelendirilen ve dışarı atılması gereken toksinlerden kurtulmak anlamına gelir.

Her bireyin belirli süreler içerisinde vücutlarını zararlı atıklardan ve vücutlarını temizlemelerine sağlıkları açısından ihtiyacı olur. İnsan vücudu her sabah ve har akşam kendini temizleye ayarlanmıştır. Vücutta zehirli maddelerin birikmesinin bazı nedenleri vardır. Bunlardan biri havada, yiyeceklerde ve suda bulunan toksinlerin vücudumuza girmesi ve metabolizmanın yavaş çalışmasını sağlayan çevresel faktörlerdir. Bir diğer nedeni ise stres, yorgunluk ve olumsuz yaşam standartları nedeni ile boşaltım sisteminin düzgün bir şekilde çalışmamasıdır.

Detoks Ne İşe Yarar?

İnsanların kendi yaşam standartlarına göre değişik detoks uygulamalarına ihtiyacı vardır.

Bireylerin vücutlarındaki atıkların temizlenmesini gösteren belirtiler: Yorgunluk, halsizlik, uykusuzluk, baş ve sırt ağrısı, bulantı, boğaz ağrısı, öksürük, gözlerde yanma ve sulanma, sinirlilik, sürekli hastalanmak, deride kaşıntı, göğüste hırıltı, burun kaşıntısı, tansiyon düşüklüğü ve baş dönmesi, boyun tutulması, ağız kokusu, burun tıkanıklığı, mide yanması, hazımsızlık, yüksek ateş, kabızlık, depresyon, ruhsal değişiklikler ve dolaşım bozukluğu olan kişilerde vücudun detoksa ihtiyacı gösteriyor.

Detoks yapmak insan vücudundaki toksinleri atarak vücutta ödem oluşumunu engeller. Detoks için en uygun olan üç, beş ve yedi haftalık programlardır. Detoks uygulaması şişkinliği giderir ve vücutta bulunan fazla yağlardan arındırarak metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlar. Bunun için detoks sayesinde vücutta bulunan fazlalıklar gider ve bireylerin zayıflamasında faydalı olur.

Detoksun Faydaları Nelerdir?

Detoks

Bu uygulamanın faydaları saymakla bitmez. Detoks ile vücudu zehirli maddelerden ve atıklardan temizlemek bireylerde oluşan depresyonu engeller, hücreleri yeniler, kan dolaşımını hızlandırır ve cildin daha parlak ve canlı görünmesine yardımcı olur.

Detoks sabır ve disiplin isteyen bir temizlenme programıdır. Düzenli bir şekilde yapılan detoks, etkisini en kısa sürede gösterir ve kişide anti-aging etkisi gösterir. Düzenli olarak tüketen bir bireyin kolon, böbrek, karaciğer ve akciğerlerinde oluşan zararlı kimyasal maddeler temizlenir. İnsan vücudunun en önemli organlarıından olan karaciğerin hayati özelliği vücuttaki pis kanı temizler ve vücutta bulunan zararlı maddeleri vücuttan atmak karaciğerin görevidir. Bu görevi tam anlamı ile yerine getirebilmesi için karaciğerin sağlıklı olması gerekiyor ve bunun için kişilerin sağlıklarına en iyi şekilde bakmaları gerekiyor.

Detoks uygulaması yaptıran bireylerin sindirim sistemleri tam anlamı ile çalışarak zararlı toksinlerin etkisinden dolayı yavaşlayan organlar tekrar eskisi gibi görevlerini yerine getirmeye başlar.

Ayrıca detoksun faydalarından biri de idrar yolu enfeksiyonlarının oluşumunu engellemesidir. Kişilerin beslenme alışkanlıklarından dolayı vücutta bulunan yağ, şeker, tuz obezite başta olarak her türlü hastalığa davetiye gönderir. Vücudun daha sağlıklı ve dinç olması için detoks şarttır. İşte bu yüzden vücuttaki yağı, tuzu ve şeker fazlalıklarını vücuttan atarak kan dolaşımını normal seviyeye getiri ve kişilerin daha sağlıklı ve uzun ömürlü olmasını sağlar.

Önerebileceğimiz birkaç detoks tarifi

1- Maydanoz Detoksu”

2- 7 Kilo Zayıflatan Detoks

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizin yayın hayatına devam edebilmesi için reklam engelleyiciyi (ad-blocker) kapatır mısınız?