[wp-story]

Dondurucunun Çalışıp Çalışmadığı Nasıl Anlaşılır?

Uzun süre evde olmadığınızda yaşanacak arıza ya da elektrik kesintilerini nasıl tespit edebileceğiniz ile ilgili çok basit bir yöntem…

Buzdolapları içindeki soğuğu belli bir müddet muhafaza edebiliyor. Daha sonrasında ısı artmaya başlıyor ve içindeki gıdalarımız bozulma tehlikesiyle karşı karşıya kalabiliyor.

3-4 günden fazla evden ayrıldığınız sürelerde dondurucudaki gıdaların bozulup bozulmadığını tespit etmek için küçük ama etkili bir yöntem var.

Buzluğun Çalışmasını Kontrol Etmek İçin

Dondurucunun çalışıp çalışmadığını tespit etmek için bir bardağa su doldurun. Buzlukta dondurun.

Bardaktaki buz tamamen dolduktan sonra üzerine bir madeni para koyun.

Buzluğun eridiği nasıl anlaşılır?

Sonrasında erimesine fırsat vermeden bardağı buzluğa geri koyun.

Bu yöntem sayesinde eğer siz evde yokken arıza ya da elektrik kesintisi durumunda buzluğunuzun ısısı düşer ve gıdalarınız erimeye başlarsa aynı zamanda bardaktaki su da eriyeceğinden madeni para dibe batmaya başlayacaktır. Eve geri döndüğünüzde hemen parayı kontrol edin. Para hala üstte duruyorsa buzluk/dondurucu erimemiş demektir. Eğer para dibe batmaya başlamışsa elektrik gitmiş ve buz erimeye başlamış demektir. Aynı anda buzluktaki diğer gıdalar da eriyeceğinden kullanırken dikkatli olmanızı öneririm.

Bozulmuş gıdalar zehirlenmelere yol açtığından çok tehlikelidir. Lütfen bu pratik bilgiyi aşağıdaki paylaş butonlarına basarak arkadaşlarınıza da iletin.

İyi günler dilerim.

https://tutarkibu.com/buzdolabini-nasil-daha-verimli-kullanirsiniz/

[wp-story]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizin yayın hayatına devam edebilmesi için reklam engelleyiciyi (ad-blocker) kapatır mısınız?