Limon suyu içmenin bilinmeyen 10 faydası

Limon suyu içmenin 10 bilinmeyen faydası! Cilt sağlığı, sindirim, göz sağlığı ve bağışıklık güçlendirme gibi yararları öğrenin. Detaylı bilgi için hemen göz atın!

Limon ve limon suyu dünyanın en rahatlatıcı besinlerinden biridir bence. Hem lezzetli hem rahatlatıcı ve dinlendiricidir. Peki faydalarından haberiniz var mı?

Limon Suyu İçmenin Faydaları

Limon suyu vücuda çok fazla faydası olan bir karışım. Ilık bir su ile karıştırılan limon parçaları öncelikle cilt için birçok faydaya sahiptir. Gençleşme ve cilt güzelliği sağlar.

Sindirim sistemini korur, iyileştirir

Şekersiz limonata, sindirim sistemine kuvvet veren sindirim aksaklıklarını tedavi eden mucizevi bir besin. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Bu faydaların tamamı için bir bardak ılık su ile çeyrek limonu karıştırarak içmeniz yeterli.

Dehidrasyonu önler

Dehidrasyon; vücudun sıvı dengesinin bozulması, vücudun susuz kalması ya da ihtiyacı olan suyu alamaması durumudur. Limonata bu eksikliği giderir. Çay, kahve gibi sıvı bakımından yararı olmayan içeceklerle karşılaştırıldığında tam bir sıvı kaynağıdır diyebiliriz. İçeriğindeki mineral ve vitaminler ile vücuda direnç verir.

Göz sağlığını korur

Genelde göz sağlığı için havuç önerilir ama limon da en az havuç kadar göz sağlığımızı besler. Tam bir C vitamini deposu olan bu sarı ve sulu meyve ile içeriğindeki antioksidanlar sayesinde katarakt ve makula dejenerasyonu’na (sarı nokta) karşı gözümüzü korur. Çocuklar mutlaka sıklıkla içmelidir.

Limon Suyu
Limon Suyu

Pürüzsüz ciltler için limon suyu

Bol su içmek vücuda ve cilt sağlığına çok çok faydalı olduğu gibi limon ve limon suyu içmek de cilt için şifa kaynağıdır. Barındırdığı güçlü antioksidanlar ile cilt sağlığına destek olur. Detoks etkisi ile leke ve kırışıklıkları azaltır. Pürüzsüz ve sağlıklı görünen bir cilde sahip olmanıza yardım eder.

Karaciğeri korur

Karaciğer fonksiyonlarının etkin devam edebilmesi için limon suyu büyük bir yardımcıdır. Enzime katkı vererek toksinleri atmak için limondaki sitrik asit kullanılır. Bu sayede zararlı bakterilerin oluşumunu engeller.

Potasyum kaynağı limonlu su

İnsan vücudunun gereksinimi limon ve potasyum deposu limon ile kalp, beyin ve böbrek fonksiyonlarını destekleyebilirsiniz. Ayrıca limon, kas fonksiyonlarına yardım eder.

Doktor yerine limon kullanın

Soğuk algınlığı rahatsızlıkları için ilk akla gelen tedavi yöntemi C vitamini katkısıdır. C vitamini bakımından müthiş bir kaynak olan Limon ile soğuk algınlığını kısa sürede def edebilirsiniz. Bunun yanında viral enfeksiyonlar ve bağışıklık sistemi zayıflamalarında destekleyici katkılardandır. Doğal yollar ile iyileşmenize yardımcı olur.

İltihabı azaltır, yok eder

Yaralanmalarda ve mikrop kapma durumlarında ortaya çıkan iltihaplanmalarda limon suyu içerek doğal yollar ile sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Normal şartlarda bunun için antibiyotik kullanmanız gerekirken hiçbir kimyasal takviye almadan limon suyu ile vücuttaki asit seviyesini düzenleyebilirsiniz.

pH dengesini sağlar

Limon, doğası gereği asidik maddeler ile vücuttaki pH dengesini korur. Kan dolaşımını düzenler.

Metabolizmayı hızlandırır

Diyet denemeleri için bulunmaz nimetler arasındadır. Metabolizmayı hızlandırarak kilo vermenizi kolaylaştıracaktır. Limon, açlık hissini azalttığı için tam bir rejim besinidir.

Kahve yerine limon suyu için

Sabahları uyanmak, kendine gelmek için içtiğimiz kahveler içerdiği kafein ile vücuda zarar verme dezavantajına da sahiptir. Bu yüzden güne dinç başlamak, uyanmak ve enerji dolmak için bir bardak ılık limonlu su içmeniz yeterli olacaktır. 1-2 hafta içinde bu alışkanlığı kazanabilirsiniz.

Bir önerim var, limon ile maden suyunu biraz dinlendirdikten sonra içerseniz çok rahatlayacak ve dinlenmiş hissedeceksiniz.

Limon Suyu İçmenin Yararları

0/5 (0 Reviews)

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir