Ev Yapımı Limonata

Yaz aylarının serinleten lezzetlerinden limonata, evde yapıldığında çok daha lezzetli, çok daha serinletici ve faydalı olur. Limonata tarifi ile sevdiklerinize en özel ikramlarınızın yanında limonata da sunabilirsiniz.

İşte evde serinleten lezzetli içeceğimizi hazırlamak için malzeme listesi:

  • 1 portakal
  • 1 limon
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 1 tatlı kaşığı limon tuzu (isteğe göre)
  • 3 litre içme suyu

Ev yapımı limonata tarifi

Sıcak günlerde sizleri serinletecek harika bir tarifim var. Evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz gerçek limonata lezzeti için tarifimiz;

İlk olarak limon ve portakalı buzlukta 7-8 saat kadar donduralım. Eğer vaktiniz varsa geceden sabaha kadar dondurmanızda yarar var. Bu sayede acı olan portakal ve limon kabuğunun acılığı kalmayacaktır ve içerken rahatsız etmeyecektir.

Donduktan sonra limon ve portakalı dolaptan çıkartalım ve 5 dakika kadar bekletelim. Ardından dilimlemeye başlayalım ve her birini 4-5 parçaya bölelim.

Mutfak robotunun haznesine kabuklu halde dilimleri atalım. Üzerine şekeri dökelim. 2-3 dakika kadar robotu çalıştıralım ve güzelce öğütülmesini sağlayalım.

3 litre ılık suya limon, portakal karışımını dökelim. Üzerine limon tuzu ilave edelim. Aralıklarla karıştırarak şekerin ve limon tuzunun iyice erimesini bekleyelim. Su ve diğer malzemelerimiz birbirine iyice karıştıysa süzme aşamasına başlayabiliriz.

Süzme işlemini temiz bir tülbent ile yapacağız. Normal süzgeç ile biraz da olsa tanecik kalacağı için en iyi seçim tülbent kullanmak. Sona kalan posayı da güzelce sıktıktan sonra soğutup afiyetle içebilirsiniz.

Ellerinize sağlık, evde limonata yapımı işte bu kadar basit.

0/5 (0 Reviews)

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir