Evde Limon Çekirdeğinden Limon Yetiştirme

Limon Çekirdeğinden Evinizde Limon Yetiştirebilirsiniz!

Özellikle kış aylarında tüketilmesi gereken ve barındırdığı vitamin ile her derde deva olan limonu artık evinizde de yetiştirebilirsiniz. Daha sağlıklı kalabilmek için doğal yöntemler ile yetiştireceğiniz limon ağacınıza evinizde bakabilirsiniz. Peki, nasıl?

Saksıda Limon Yetiştirme

Limon çekirdeğinden limon ağacı yetiştirebileceğinizi biliyor muydunuz? Nerede yaşıyorsanız yaşayın, evinizde güvenle ve hiçbir katkı maddesi kullanmadan en basit şekilde limon ağacı yetiştirebileceğinizi bilmelisiniz. Şimdi size detayları vereceğiz ve bu kolay yöntem ile dallarında limonları görebileceğiniz güzel bir limon ağacı için evinizde en güzel köşeyi seçmelisiniz.

Malzemeler

  • 1 limon
  • Çay bardağı
  • Küçük pet şişe
  • Biraz toprak
  • Su

Limon ağacı için hazırlıklar;

Limon ağacı yetiştirmek için öncelikle 1 adet limonun içindeki çekirdekleri çıkarmalısınız. Bunun için limonunuzu 5-6 parçaya bölün ve içinden bıçak yardımı ile çekirdeklerini çıkarın.

Çıkardığınız limon çekirdeklerini bir çay bardağına koyun ve en az 3 gün bekletin.

3 gün sonunda limonun dışındaki zarı maket bıçağı yardımı ile soymalısınız. Biraz kaygan olacaktır, peçete ile kurutmakta fayda var.

Ardından bir kağıt havlu üzerine koyun ve üzerine spray ile biraz su püskürtün. Bu işlemi isterseniz elinizle yapabilirsiniz, isterseniz de çiçek sulama kabı ile.

Daha sonra kağıt havluyu katlayın ve yine ıslatın. Bu kağıt havluyu bir buzdolabı poşetinin içine koyun ağzını kapatın. 10 gün boyunca böyle beklesin ve hiç açmayın.

10 gün sonra poşeti açın ve filizlenmeye başlamış olan çekirdeklerin yarısını kesip yarısını kestiğiniz pet şişenin içine toprağa gömün. İkişer ikişer yerleştirmek önemli çünkü daha sonradan ayıramazsınız. Pet şişenin tabanına 2 tane delik açın. Toprağa gömerken filizleri dışarda kalsın. Çekirdekler toprağın içinde olsun. Ektikten sonra toprağın üzerine su püskürtün.

Ayrıca isterseniz zarını soyduğunuz limon çekirdeğini direkt olarak toprağa da gömebilirsiniz. Toprağa gömerken çekirdeğin sivri kısmının aşağı gelmesine dikkat etmelisiniz.

Filizlenen limon saksımızı güneşli ortamda tutmanızı tavsiye ederiz.

Ortalama 2 hafta sonra büyüdüğünü göreceksiniz ve 4 hafta sonunda da bir karışı geçmiş olacaklar. O zaman pet şişeden çıkarıp, geniş bir saksıya taşıyabilirsiniz. Hem köklenmesi hem de sağlam kalabilmesi için önemli. Artık siz de bu yöntemle evinizde limon yetiştirebilirsiniz.

0/5 (0 Reviews)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir