Evde Limon Çekirdeğinden Limon Yetiştirme


Limon Çekirdeğinden Evinizde Limon Yetiştirebilirsiniz!

Özellikle kış aylarında tüketilmesi gereken ve barındırdığı vitamin ile her derde deva olan limonu artık evinizde de yetiştirebilirsiniz. Daha sağlıklı kalabilmek için doğal yöntemler ile yetiştireceğiniz limon ağacınıza evinizde bakabilirsiniz. Peki, nasıl?

Saksıda Limon Yetiştirme

Limon çekirdeğinden limon ağacı yetiştirebileceğinizi bilmelisiniz. Nerede yaşıyorsanız yaşayın, evinizde güvenle ve hiçbir katkı maddesi kullanmadan en basit şekilde limon ağacı yetiştirebileceğinizi bilmelisiniz. Şimdi size detayları vereceğiz ve bu kolay yöntem ile dallarında limonları görebileceğiniz güzel bir limon ağacı için evinizde en güzel köşeyi seçmelisiniz.

Malzemeler

1 limon

Küçük pet şişe

Biraz toprak

Su

Limon ağacı için hazırlıklar;

Limon ağacı yetiştirmek için öncelikle 1 adet limonun içindeki çekirdekleri çıkarmalısınız. Bunun için limonunuzu 5-6 parçaya bölün ve içinden bıçak yardımı ile çekirdeklerini çıkarın. Çekirdeklerin üzeri bir zarla kaplıdır. O zarı bıçak yardımı ile soyun. Ardından bir kağıt havlu üzerine koyun ve üzerine biraz su püskürtün. Bu işlemi isterseniz elinizle yapabilirsiniz, isterseniz de çiçek sulama kabınızla. Daha sonra kağıt havluyu katlayın ve yine ıslatın. Bu kağıt havluyu bir buzdolabı poşetinin içine koyun ağzını kapatın. 10 gün boyunca böyle beklesin ve hiç açmayın.

1 gün sonra poşeti açın ve filizlenmeye başlamış olan çekirdeklerin yarısını kesip yarısını kestiğiniz pet şişenin içine toprağa gömün. İkişer ikişer yerleştirmek önemli çünkü daha sonradan ayıramazsınız. Pet şişenin tabanına 2 tane delik açın. Toprağa gömerken filizleri dışarda kalsın. Çekirdekler toprağın içinde olsun. Ektikten sonra toprağın üzerine su püskürtün. Ortalama 2 hafta sonra büyüdüğünü göreceksiniz ve 4 hafta sonunda da bir karışı geçmiş olacaklar. O zaman pet şişeden çıkarıp, geniş bir saksıya koymalısınız. Hem köklenmesi hem de sağlam kalabilmesi için önemli. Artık sizde bu yöntemle evinizde limon yetiştirebilirsiniz.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İçeriği faydalı bulduysanız paylaşabilirsiniz :)
Kapat
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizin yayın hayatına devam edebilmesi için reklam engelleyiciyi (ad-blocker) kapatır mısınız?