Ev Yapımı Yoğurt

Evde yoğurt yapmak kadar güzel ve sağlıklı bir şey olamaz. Hem doğal yöntemi hem de muhteşem lezzeti ile sizi kendine hayran bırakacak olan bu lezzeti yaşamalısınız. Evde doğal yoğurt nasıl yapılır?

Tadını çıkaracağınız ve “gerçek yoğurt yiyebiliyorum” diyebileceğiniz bir lezzettir. Annelerimizin anneannelerimizin yaptığı harika tadı yakalamak için siz de evde kendi yoğurdunuzu kendiniz mayalayabilirsiniz. Şimdi gelin, evde yoğurt nasıl mayalanır bunu öğrenelim.

Yoğurt Mayalamak için Malzemeler

  • 3 litre taze süt
  • 3 yemek kaşığı yoğurt (ev yoğurdu)

Yoğurt mayalama

Evde Yoğurt Nasıl Yapılır?

Tabi ki burada en önemli olan taze süt ve maya için ev yoğurdunuzun olmasıdır. Hazır yoğurttan mayalama yapılmaz. Mutlaka ev yoğurdundan yapılmış bir yoğurt olması şarttır. Bir de tabi ki taze süt bulmak çok önemli. Pastörize sütten de yoğurt yapmaya kalktığınız zaman farklı bir lezzet ortaya çıkıyor ve pek hoş olmuyor.

Öncelikle sütünüzü çelik bir tencereye dökün. Eğer çelik tencereniz yoksa normal telfon ya da granit kaplı tencerede de yapabilirsiniz ama ben çelik tencere tercih ediyorum. 10 dakika sütünüzü orta ateşte kaynatın. Hafif ılımasını bekliyoruz. Bunun için kolay bir yöntem var. Elinizi bir güzel yıkayın. Sonra serçe parmağınızı süte batırın ve içinizden 10’a kadar sayın. Eğer parmağınız bu sıcaklığa dayanıyorsa işte o zaman sütünüzün mayalanma zamanı gelmiş demektir. Ben bu yöntemi annanemden öğrendim yani en klasik ve garanti yöntemdir. Gerçekten sütü mayalamak için en uygun sıcaklığı yakalamışsınız demektir. Mayanız mutlaka oda sıcaklığında olsun. Mayalayacağınız yoğurttan bir kaşık alın ve sütün içine daldırıp karıştırmaya başlayın. Mutlaka iyi dağılmalı. Ardından tencerenizi bir güzel sarın. Hiçbir şekilde soğuk kalmamalı. Sıcak kalmalı. En az 4-5 saat kapalı kalmalı. Sonra da sulanmaması için buzdolabına kaldırın . Kesinlikle 1 gün beklemeli ve ardından tüketebilirsiniz.

Evde yoğurt nasıl yapılır?

Yoğurt Mayalamanın Püf Noktaları

  • Yağlı süt kullanmalısınız
  • Maya yapacağınız yoğurt ev yoğurdu olmalı
  • Kışın mayalayacaksanız çok, yazın mayalayacaksanız üzerini hava geçirmeyecek miktarda yani az örtmelisiniz.
0/5 (0 Reviews)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir