Ev Yapımı Yoğurt Tarifi

Hazır yoğurtları lezzetsiz bulan birçok kişi gibi siz de doğal yoğurt yapmak istiyorsanız bu tarifimize bakmanızı öneriyoruz.  Yazımız sayesinde evde taş gibi yoğurt yapmak herkes için çok kolay olacak.

Evde yoğurt yapan hanımlar genelde yoğurdun istenilen kıvamda olmamasından şikayet eder. Ev yoğurdu yaparken en büyük sorunlardan biri mayalanan yoğurdun sert olmayışıdır. Yapılan başlıca hatalardan biri de ortam sıcaklığının yeterince iyi tutulamamasıdır. Bu durum yoğurdun sulu olmasına neden olur. Mayalanan kabın çok fazla sarmalanması yoğurdun içerisinde yeteri kadar maya üremesini engeller ve yoğurt cıvık ve sulu olur. Evde mayalanan doğal yoğurt, sulu olduğunda daha çabuk ekşir. Bunun nedenlerinden biri de yoğurdun içinde bulunan bakterilerin sulu olan yerlerde daha çabuk üreyip büyümeleridir.

Ev Yapımı Yoğurt İpuçları

Özellikle ev yoğurdu mayalarken istenilen kıvamda olması için inek sütü yerine koyun sütü, keçi sütü veya manda sütü kullanılır ise mayalanan yoğurt daha sert bir kıvamda oluyor. Bunun nedeni inek sütünün yağının daha az olmasıdır.

Evde Yoğurt Nasıl Yapılır?

  • 1 litre organik süt
  • 1 yemek kaşığı maya için yoğurt

Malzemeleri katlayarak artırabilirsiniz.

Süt tencereye konularak ağzı açık bir şekilde iyice kaynatılır. Süt kaynadıktan sonra bir süre ılıması beklenir. Sütün ılıdığını anlamak için serçe parmak ile kontrol edilir. Ardından bir kase içine bir yemek kaşığı maya yapılacak yoğurt alınır. Tencerede bulunan ılık sütün kenarından  doğru karıştırılarak ilave edilir. Mayalanan sütün neminin dışarı çıkması için ve yoğurdun daha sert olması için kapağını biraz açık bırakmak daha iyi olacaktır. Tencere kalın bir bezle sarılacağı için tencerenin ağzı kapak yerine bir süzgeç ile kapatılarak hava alması yoğurdun daha iyi mayalanmasını sağlayacaktır. Mayalanan yoğurt bu şekilde 6-7 saat kadar kaldıktan sonra tencereyi hiç sarsmadan buzdolabına koyarak bir gece dinlenmeli ve ertesi gün tüketilebilir.

Hazırlarına göre çok daha sağlıklı, besleyici, şifalı bir besini evde hazırlamış olduk. Ellerinize sağlık. Çocuklarınıza ve sevdiklerinize keyifle ikram edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizin yayın hayatına devam edebilmesi için reklam engelleyiciyi (ad-blocker) kapatır mısınız?