Evi Yananların Ortak Hataları

Hem can sağlığınız hem de mal güvenliğiniz için evde yangın çıkaran eşyalar konusuna dikkat etmeniz gerekir. İtfaiyecilerin son dönemlerde artan yangın olaylarına karşı birkaç uyarısına kulak vermek gerekir. Evde yangın çıkaran hatalar nelerdir?

Evde bulunan ve aslında yangın çıkaracağını düşünmeyeceğiniz birkaç eşyanın aslında ne kadar tehlikeli olabileceğini siz de anlayacaksınız.

İtfaiyecilerin yangınların çıkma sebeplerini açıkladığı ve insanları bu eşyaların kullanımı konusunda uyardığı görülmektedir. İşte kullanırken dikkat etmeniz gereken o eşyalar…

Uzatma kablosu

Uzatma kablolarındaki yangın tehlikesi

Evde hepimizin en çok kullandığı eşyaların başında gelen uzatma kablosunun da bir çalışma şekli var. Asla ve asla halı ya da kapının altından geçirilmemesi gereken uzatma kablosu, bu gibi durumlarda yangına yol açabiliyor. Ayrıca yüksek voltajlı herhangi bir cihazı uzatma kablosuna bağlamamak gerekir. Özellikle anahtarlı ve akım korumalı olan prizleri kablolarını tercih etmelisiniz.

Çamaşır Kurutma Makinesi 

Çamaşır Kurutma Makineleri1

Çamaşır kurutma makinesi son dönemlerde gitgide yaygınlaşan kullanımı ile biliniyor. Aslında günlük hayatı kolaylaştıran ve oldukça işe yarayan kurutma makinenizi doğru kullanmazsanız yangın çıkarma ihtimali en yüksek olan eşya olduğunu biliyor musunuz?

Kurutma makinenizi kullandıktan sonra mutlaka filtresini temizlemelisiniz. Çalışma şekli olarak hem ısınan hem de etrafa ısı yayan kurutma makineleri, ani bir kıvılcım ile yanabilir.

Ampuller

Ampuller güvenli midir? Yangın çıkartır mı?

Evimizde olmazsa olmazlar arasında yer alan ampullerin kullanımı da çok önemlidir. Özellikle ampulün vat değeri en önemli noktadır. Kesinlikle tüm gün ampullerin çalışmaması gerekir. Çünkü aşırı ısınma sonucu istenmeyen olay ile karşılaşabilir ve yangına yol açabilirsiniz. Ayrıca mutlaka çok uzun süre kullandığınız ve eskiyen ampullerinizi değiştirmeyi de unutmamalısınız.

Tüm bunlara dikkat ederseniz hem yangın riskini azaltmış olursunuz hem de can sağlığınızı ve mal güvenliğinizi sağlamış olursunuz.

Ayrıca soğuk kış günlerinde kullandığınız elektrikli ısıtıcıların devrilme durumunda kapanma özelliğinin olduğundan emin olun. Eğer cihazınızda bu tip emniyet özellikleri yoksa kullanırken daha dikkatli olmanızı önerir, sağlıklı günler dileriz.

0/5 (0 Reviews)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir