Her Derde Deva Aloe Veranın Bilinmeyen Faydaları

Onlarca faydası bulunan Aloe Vera'nın kullanım alanları ve şifaları hakkında bilgiler...

Aloe vera birçok evde süs bitkisi olarak kullanılan bir bitki türüdür. Aloe veranın aslına bakacak olursak, nesli yüzyıllar öncesine dayanmaktadır. Aloe vera kuru iklimleri sevmesi nedeniyle tıpkı kaktüs gibi kuru ve sıcak iklimlerde oluşur.

Zaten görüntüsü de tıpkı kaktüs görünümündedir. Aloe veranın 300’ü aşkın türü var.

Ancak en bilinen Aloe vera; dikenli, dolgun görünümündeki sağlık ve güzellik ürünlerinde kullanılandır.

Aloe vera hem ilaç sektöründe, hem de kozmetik ürünlerde sık sık kullanılan bir bitkidir. İçerisinde jel ve lateksi denilen öz su maddesi bulunur. Bu maddelerin insan bedenine ve cildine ciddi anlamda faydaları vardır.

Genel olarak Aloe veranın jeli cilt için kremlerde, letaksisi ise iç organlarımızda örneğin sindirim sistemi rahatsızlıkları için ilaç sektöründe kullanılır.

Aloe Veranın Bilinmeyen Faydaları

Eski yüzyıllarda güzel kokusu nedeniyle tütsü olarakta kullanılan Aloe veranın içerisindeki vitamin ve mineraller saymakla bitmez. Ancak burada Aloe veranın bilinmeyen özelliklerini sizin için araştırdık.

Mineral Zenginidir

Aslı Afrika kökenli olan bu mucizevi bitkimizin mineraller bakımından çok zengin olduğu söylersek abartmış olmayız. Çünkü Aloe Vera gerçekten etkisini anında fark edebileceğiniz bir bitki.

Bunun yanında Aloe Vera kalsiyum, çinko, potasyum, magnezyum, sodyum, bakır ve demir gibi içerisinde sayısız mineraller barındırır. Bu sayede metabolizmanız daha sağlıklı ve dinç hale geliyor.

Enzimler Sayesinde Onlarca Hastalıktan Koruyor

Aloe  Vera içerisinde lipaz ve amilaz adında enzimler barındırıyor. Burada amilaz enzimi pankreas tarafından oluşturulan bir enzimdir. Bedenimize alınan öğelerin ince bağırsakta parçalanmasını amaçlar. Böylelikle sindirim sistemi rahatsızlarına engel olur.

Tükettiğimiz yağlar bedenimizde küçük taşlar şeklinde parçalanırlar. Bu sayede bedenimizde kullanılabilir hale gelirler. Bu işlemi yapan ise lipaz enzinimizdir.

Bu iki enzim düzenli çalışmadığında safra kesesi, pankreas kanseri, böbrek yetmezliği, obezite, mide rahatsızlıkları ve trigliserid yükselmesi gibi hastalıkların oluşmasına neden olur.

Aloe Veradaki Vitaminler

Aloe Verayı kullanmak için o kadar çok sebeplerimiz var ki…

Bunlardan biri de vitaminlerdir. İnsan vücudunda bazı vitaminlerin eksikliği geri dönülemez hastalıklara neden olabilirken, aynı zamanda hayat kalitemizi de düşürebiliyor.

Aloe Vera’da bulunan B12 vitamini de bunlardan bir tanesi. B12 vitamini düşüklüğü veya yüksekliği bütün sistemi bozabilecek bir vitamindir.

Örneğin B12’si düşen bir kişinin unutkanlığı artar, el titremesi, obezite gibi sorunları meydana getirir. Bunun yanında Aloe Veranın içerisinde barındırdığı vitaminler ise şöyledir; Aloe Vera A, C, E, B1, B2, B3, B6 gibi çok fazla vitamin içerir ve uzmanlarında tavsiyesi Aloe veranın tüketilmesi yönündedir.

Amino Asitler

İnsan bedeni için gerekli 18 ila 22 amino asit bulunması gerekir. Aloe vera bu amino asitlerin 20’sini içerisinde barındırır ki bu da kandaki yağın azalmasında ve alerjik hastalıklarda son derece etkilidir. Özellikle amino asitler mide yanması problemi çekenler içinde tam bir şifa kaynağıdır.

Aloe Vera’ nın Kullanım Alanları

Aloe Veranın vitamin ve minerallerce zenginliğinden bahsetmiştik. Bu nedenle en çok faydası olan kısmı sindirim sistemidir.

Uzmanlarından onayladığına göre sindirim sistemimiz bizim ikinci beynimizdir. Dolayısıyla sindirim sisteminin bozuk olması baş ağrısının yani sıra tüm beden sistemini bozacaktır.

Bu nedenle Aloe vera burada tam bir temizleyici bitkisi diyebiliriz. Aloe vera kolon, safra kesesi, böbrekler mesane gibi kısaca tüm sindirim sistemimizde barınan kötü atıkların yuvalanmasını önler. Bu sayede ülser, kabızlık ve gastrit gibi hastalıklara şifa kaynağı olur.

Bunun yanında Aloe veranın diğer kullanım alanlarını şu şekilde sıralayabilir;

 1. Özellikle eklem iltihaplanmalarına bağlı ağrılarda tedavi edicidir
 2. Cilt derilerinde sivilce, yanma gibi unsurlarda bir bezle kompres uygulandığında nemlendirir ve ciltte onarma meydana getirir
 3. Özellikle kuru ciltlere son derece faydalıdır. Dökülme ve kızarıklıkları giderir
 4. Aloe vera ile ağız gargara yapıldığında afta iyi geldiği be plağı önlediği görülmüştür
 5. Hem cilt hem de bağırsak mantarlarını tedavi eder
 6. Enfeksiyonun oluşmasına engel olur
 7. Metabolizmayı hızlandırma özelliği sayesinde zayıflamaya yardımcı olur, kolesterolü dengeler.
 8. Kandaki oksijen basıncını dengeler
 9. Cilt yaşlanmasını geciktirdiği gibi güneş yanıklarından da koruyucudur
 10. Aloe vera kan akışını hızlandırır bu nedenle kalp ve damar tıkanıklarında son derece faydalıdır
 11. Sindirim sistemindeki olumlu etkisi sayesinde depresyonu ve ruhi hastalıkları tedavi eder
 12. Kandaki şeker oranını dengeler. Bu sayede şeker hastalığına iyi geldiği izlenmiştir
 13. Göz iltihabı, egzema ve sedef hastalıklarında da son derece etkilidir.

Aloe Nasıl Yetiştirilir?

Aloe veranın aslı Afrika’lara dayansa da artık ülkemizin herhangi bir yerinde de yetişmektedir. Örneğin evde küçük bir saksıya dikerek ve ya satın alarak Aloe vera elde edebilirsiniz.

Bunun yanında Aloe veranın asıl şifa kaynağı olan suyunu organik satım yerlerinde veya aktarlarda bulabilirsiniz. Aloe vera bilindiği gibi içilerek de tüketilebilir. Sevdiğiniz bir meyve suyuyla da karıştırarak tüketebilirsiniz. Yalnız en önemli konu bu işlemi yapmadan önce Aloe veranızın gerçekten organik olduğundan emin olun ve ne kadar kullanmanız gereken miktarı bir uzmandan yardım alarak tüketin. Sağlıklı günler dileriz.

Aloe Vera Hakkında Az Bilinenler

 • Ciltte ferahlatıcı bir etki sağlar. İçeriğindeki polisakkaritler, koruyucu bir tabaka oluşturarak nemi hapseder ve rahatlatır.
 • 500’den fazla türü bulunur. En yaygın kullanılan tür Aloe barbadensis miller’dir.
 • Cilt bakımı için jel, krem gibi ürünlerde kullanılır. Ayrıca meyve suyu, yoğurt gibi yiyeceklere de eklenebilir. Dikkat: Fazla tüketimi bağırsak tahrişine yol açabilir.
 • Organik tarımda böcek kovucu olarak kullanılır. Çevre dostudur.
 • NASA çalışmalarıyla hava temizleyici olduğu kanıtlanmıştır. Formaldehit ve benzen gibi zararlı kimyasalları emer.
 • Ayurveda’da sindirim sorunları ve karaciğer detoksu için kullanılır.
 • Evcil hayvanlarda cilt problemlerinde ve küçük kesiklerde iyileştirici etkisi vardır. İç kullanım için veterinere danışılmalıdır.
 • Cilt hücreleri tarafından kolayca emilir ve nemlendirici görevi görür. İçeriğindeki lignin ciltte nem tutulmasını sağlar.
 • Ciltte kolajen üretimini artırarak yaşlanma belirtilerini geciktirir. Cilt elastikiyetini korur ve ince çizgilerin azalmasına yardımcı olur.
[pinterest-image message=”Aloe Veranın Bilinmeyen Faydaları” align=”left” image=”https://tutarkibu.com/wp-content/uploads/2020/12/Aloe-Veranin-Bilinmeyen-Faydalari-1.jpg”]
0/5 (0 Reviews)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir