Kadayıf Tatlısı Tarifi

Harika lezzeti ile çok beğendiğimiz fıstıklı ve cevizli kadayıf tatlısı tarifi…

Kadayıf, Ramazan aylarında özel günlerde sık sık başvurduğumuz lezzetli bir şerbetli tatlı ünvanına sahip. Birçok insanın en çok beğendiği tatlılar arasında kadayıf bulunduğunu düşünüyorum. Genellikle pastaneler ya da tatlıcılarda tüketilse de, kadayıf evde hazır olarak da tüketilebilmektedir. Kolay kadayıf tarifi arayan kişiler için aşağıda tarifimizin nasıl yapıldığına detaylı bir şekilde değindik. Siz de bu tarife bakarak evinizde tadıyla harikalar yaratabileceğiniz kadayıf hazırlayabilir, ailenizi ve misafirlerinizi en güzel şekilde ağırlayabilirsiniz.

Kadayıf için malzemeler

  • Kavrulmamış kadayıf (çiğ kadayıf) (300 gram kadar)
  • Tereyağı (150 gram kadar)
  • İsteğe bağlı olarak ceviz

Şerbeti İçin Malzemeler:

  • Şeker (3,5 su bardağı kadar)
  • Su (4,5 su bardağı kadar)
  • Limon suyu (Birkaç damla kadar, isteğe bağlı olarak 1 limonun yarısına kadar kullanabilirsiniz.)

Kadayıf Tatlısı

Kadayıf

Kadayıfın yapılışı, şerbetin hazırlaması ile başlar. Bir tencere içerisinde su ve şekeri kaynatarak elde edeceğiniz karışıma, limon ekleyiniz. Kıvam yoğun bir hal alınca, şerbeti ocaktan alıp soğutunuz.

Ayrı bir tava içerisinde tereyağı eritilir. Eritmiş olduğunuz bu tereyağı, kavrulmamış, çiğ olarak aldığınız kadayıf telleri üzerinde gezdirilir, kadayıfın bolca yağlanması sağlanır.

Tepsiyi ya da borcama yağ ve pekmez karışımı sürelim. Yarısını almış olduğunuz kadayıfı tepsi üzerinde yerleştiriniz. Üzerine bolca ceviz ya da tamamen kendi isteğinize bağlı olarak fıstık ya da fındık dökelim. Daha sonra kalan kadayıfı cevizli bölümün üzerine yerleştirerek kapatalım.

Üzerine kaşık yardımı ya da elinizle güzelce bastırdığınız kadayıfların sıkışması sağlanır. Daha sonra tepsi önceden ısıtmış olduğunuz 180 derecelik fırına yerleştirilir.

Üzeri kızarana kadar pişirmiş olduğunuz kadayıf, fırından çıkarıldıktan sonra 5 dakika kadar soğumaya bırakılır. İsterseniz, kare şeklinde isterseniz de pizza dilimleri gibi kesebileceğiniz kadayıfınızın üzerine son olarak hazırda beklettiğiniz şerbet eklenir.

Kadayıf Tatlısı

Daha sonra servis edebilirsiniz, afiyet olsun.

0/5 (0 Reviews)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir