Oruç Tutarken Tok Tutan Besinler

Zorlu yaz günlerinde oruç tutmanızı kolaylaştıracak acıktırmayan yiyecekler ve susuzluğu önleyen içeceklere değindik. Ramazan’da açlık-susuzluk nasıl önlenir?

Onbir ayın sultanı olarak adlandırılan Ramazan ayı, her yıl farklı döneme denk gelir. Ramazan ayında oruç tutmak farzdır. Sağlıklı ve bilinçli her birey denk gelen Ramazan ayı döneminde güneş doğuşu ve batışı süresince bir şey yeyip içmeden nefsini korumaya çalışmalıdır. Beslenme sırasında sağlıklı ve dengeli beslenmekte ayrı dikkat edilecek noktalar arasında yer alır.

Ramazanda Tok Tutan Yiyecekler

Gün boyu aç kalmak enerji düşüklüğü yaşamanın yanı sıra, su tüketiminde eksiklik ve beslenme değerlerinde düşüklüğe sebep olacağından, sahur vakti tüketilen besinlere dikkat edilmesi önemli aşamadır. Sahurda yediğiniz ve içtiğiniz besinler sizi gün içinde daha dinç tutacağı gibi dikkat edilmezse bundan doğan negatif durumlara da sebep olabilir. Özellikle tüketilecek besinler arasında;

Yulaf Ezmesi ve Yulaf Kepeği

Yulaf, özellik olarak hafif, tüketilmesi durumunda da uzun süre tokluk hissi veren besinler arasında yer alır. Lif bakımından zengin olmasının yanı sıra, uzun süre aç kalma durumunda kan şekerinin düşmesini engellemeye yardımcı olur. B vitamini deposu olarak da bilinir. Sahurda tüketmeniz gün boyu yaşayacağınız açlık hissinizin en aza indirgenmesini sağlar.

Yumurta

İçeriğindeki zengin protein sayesinde gün boyu tokluk hissinin korunmasını sağlar. Haşlanmış olarak sahurda tüketilen yumurta gün boyu enerji düşüklüğü yaşamanıza da olanak vermeden, açlık hissi olmadan oruç tutmaya yardımcı olur.

 Badem ve Ceviz

Kuruyemiş çeşitleri arasında yer alan badem ve ceviz unutkanlığa engel olurken aynı zamanda açlık hissini aza indirir. Badem içeriğindeki protein ve lif ile bu tokluk hissini yaşatırken; ceviz Omega-3 sayesinde acıkmanızı önler.

Çörek Otu

Hemen her derde çare olarak adlandırılan Çörek Otu, Ramazan aylarında da tok tutması ile bilinir. Dilerseniz salatalara ekleyebilir, dilerseniz de yoğurt gibi besinler ile karıştırarak sahurda tüketebilirsiniz. Bu sayede de tüm gün açlık hissi yaşamadan rahat gün geçirebilirsiniz. Çörek otu bünyesinde bulunan sağlıklı yağlar olarak adlandırılan kaynağı ile tüketen kişilere bu hissiyatı yaşamalarına olanak sağlar.

Hurmanın Faydaları

Tokluk hissinin en fazla destekleyen besinler arasında yer alır. Potasyum, demir ve magnezyum bakımından zengin olan hurma, tükettiğiniz 3-4 adet sayesinde tokluk hissinin tam anlamı ile sağlandığı besin kaynakları arasında yer alır.

Esmer Buğday

Hemen her ülke de bulunan esmer buğday içeriğinde ki Magnezyum ve B vitamini bakımından zengin besinler arasında yer alır. Sindirimi ve enzimi konusunda oldukça kolay olması vücut içerisinde uzun saatler kalmasına olanak sağlayarak, kişilerin gün boyu açlık hissetmesini önleyerek; tokluk hissinin yayılmasında büyük paya sahip besinler arasında yer alır.

Ramazanda Kuru Fasulye

Bakliyat dünyasının hemen hepsinde tüketim sırasında vereceği tokluk hissi, kişilerin gün boyu rahat etmelerine olanak sağlar. Ayrıca gün boyunca kan şekerinin kontrol de kalmasına yardım ettiği gibi kilo kontrollerinin de vazgeçilmezi olarak bilinir.

Sahurda özellikle bu besinlerin tüketilmesi kişilerin gün boyu rahat oruç tutmalarına imkan verecektir.

Ramazanda Susuzluğu Önleyen İçecekler

Özellikle yaz aylarına denk gelen Ramazan’da oruç tutanlar için büyük sorun haline gelen oruçluların  açlık durumuna ek olarak tüm gün suyun tüketilmemesi kişilerde zaman zaman çeşitli sorunlar yaşanmasına sebep olabilmekte. Bu durumu engellemek adına sahurda tüketilen çeşitli içecekler bulunur susuzluk hissini azaltabilir, su ihtiyacını en aza indirebilir. 

Susamayı azaltan içecekler

Maden Suyu içeriğinde bulunan mineraller sayesinde sağlık konusunda rahatlama yaşatmasını yanı sıra, oruç tutarken tüm gün daha az susama durumuna yardımcı olur. İftar ve sahur arasında 2-3 şişeye kadar içilebilir. Ertesi gün susama hissiniz daha aza inecektir.

Doğal Meyve Suları gün içinde su konusunda yardımcı olacak diğer içecekler arasında yer alır. Evde yapacağınız meyvelerin suyundan oluşan içecek sayesinde gün içerisinde daha az susuzluk yaşayacağınız söylenebilir. Barındırdığı doğal şeker ile kan şekerinizi de dengelemeye yardımcı olurlar.

Su başlıca içeceğimiz olan suyun kullanımı iftar ile başlanmalı, sahurda da yaklaşık olarak 1-2 litre tüketilmelidir. Bu sayede gün içerisinde kaybettiğiniz ya da kaybedilecek su miktarının önüne geçmiş olacaksınız.

Ramazan’da açlık ve susuzluk durumlarını en aza indirmek için bu önerileri hayata geçirmenizi tavsiye ediyor, hayırlı Ramazanlar diliyoruz.

0/5 (0 Reviews)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir