Parfüm Nasıl Seçilmelidir? İpuçları

Çok pahalı parfümleri alıp memnun olmayanlar da var normal bir parfüm ile bir günü mis gibi kokanlar da. Bunun tek çözümü kendinize uygun parfümü seçebilmek.

Parfüm nasıl seçilmelidir?

Parfümün kalıcılığı cilt tipine göre değişmektedir. Ayrıca parfümün içerdiği esans oranı da kalıcılığını etkiler. %20 ve %40 arasında esans yoğunluğu olan kutusunda “parfume” yazılı olan parfümler 8 saate kadar kalıcılık sağlayacaktır.

Genellikle karşılaştığımız “eau de toilette ” ibaresi yazılı olan parfümler 2 ile 3 saat arasında etkilidir. Tüm cilt tiplerine de uygundur.

Cilt tipinize göre; yağlı ciltlerde parfümler daha kalıcı etki vermektedir. Kuru ciltlerde ise etki süresi kısa olacaktır.

Parfüm kalıcılığını artırmak için neler yapılabilir?

Eğer kuru bir cilde sahipseniz parfüm sıkmadan önce kokusuz bir nemlendirici krem ile cildinizi nemlendirebilirsiniz. Daha sonra kokuyu uygulayarak etkiyi artırabilirsiniz.

Ayrıca kokuyu vücutta kan dolaşımının fazla olduğu bölgelere sıkarsanız daha kalıcı olacaktır. Parfümler temiz ciltler ve açık gözeneklerde daha fazla etki yapacağından sık sık duş almaya özen gösterin. Daha kalıcı parfüm elde etmek için birkaç ipucu

Kalıcılığı sağlamanın diğer yolu ise şu bölgelere kokuyu sıkmaktır.

  • Dirsek içi
  • Bilek içi
  • Boyun-kulak arası
  • Saçlar

Parfüm alırken karar verme aşaması

Eğer aklınızda bir parfüm markası ve kokusu yoksa parfümerinin ya da kozmetik shopların size sunduğu kokuları denersiniz. Tabi ki birden fazla koku deneyeceğiniz için burnunuz koku seçimi zor bir hal alır.

Bunu yöntemi çok basittir.

  • Kokuyu mutlaka teninizde deneyin.
  • Parfümü sıktıktan sonra en az 2-3 dakika bekleyin, daha sonra koklayın. Böylece baskın kokular dağılmış olacak ve siz gün içinde çıkacak kokuyu görmüş olacaksınız.
  • Farklı kokular arasında denemeler yapmadan önce temiz havaya çıkarak burnunuzu ve beyninizi dinlendirin. Genelde koku geçişlerinde kahve sunulur fakat bu bilgi çok sağlıklı değildir. Zaten ortamda birçok koku olduğu için kahve kokusu da burnunuzu dinlendirmeye ve yeni kokuyu ayırt etmeye yetmeyecektir.
  • Eğer kokunun kalıcılığını test etmek istiyorsanız 10 cm genişliğinde herhangi bir kağıda kokuyu 2 fıs sıkın ve çantanıza koyarak 1 gün boyunca kokuyu test edin. Eğer olumlu tepkilerle karşılaşıyor veya kokunuz farkediliyorsa o koku sizin için uygun demektir. Tabi burada sizin zevkiniz de ön plandadır.
0/5 (0 Reviews)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir