Portakallı Pelte

Portakallı pelte kış aylarının vazgeçilmez meyvesi olan portakal ile hazırlanan oldukça pratik bir tatlıdır. Çok kısa bir sürede hazırlanan ve yapımı da oldukça kolay olan portakallı pelte tarifi yazımızda…Aynı zamanda çok hafif ve lezzetli bir tadı vardır. C vitamin deposu olarak da bilinen ve çok fazla tercih edilen portakallı peltenin tarifi aşağıdadır.

Malzemeler

 • 2 dolu yemek kaşığı buğday ya da mısır nişastası
 • 1 portakal kabuğunun rendesi
 • 3 su bardağı taze sıkılmış portakal suyu
 • 1 çay bardağından biraz fazla toz şeker

Portakallı Pelte Nasıl Yapılır?

 1. Portakallı pelte için ilk önce portakalların suyu sıkılarak, tel süzgeçten süzülür.
 2. Bir tencereye yarım su bardağından az daha fazla toz şeker, 2 yemek kaşığı nişasta, 1 portakal kabuğu rendesi ve 3 su bardağı portakal suyu alınarak, güzel bir şekilde karıştırılır.
 3. Tencere ocağa koyulur ve pelte koyu bir kıvama gelene kadar orta ateşte sürekli karıştırılarak pişirilir. Daha sonra peltelerin koyulacağı kâseler su ile ıslatılır.
 4. Ağzı geniş olan kâseler tercih edilir ise peltelerin kâselerden çıkması daha kolay olacaktır. Ocaktan alınmış olan pelte kâselere eşit bir şekilde boşaltılır.
 5. Oda ısısını alana kadar bekletilen pelteler buzdolabına koyulur.
 6. En az 5- 6 saat boyunca bekletilmelidir. 5- 6 saatten sonra kâseler dolaptan alınarak, ters çevrilir.
 7. Portakal suyu hazır da kullanılabilir. Fakat şeker miktarı kullanılacak olan meyve suyunun tadına göre ayarlanmalıdır. Ayrıca portakalların çok ekşi veya çok tatlı olduğu zaman şeker miktarı arttırılıp, azaltılabilir. Bu kişinin damak zevkine göre farklılık gösterebilir.
 8. Nane yaprağı, portakal dilimi, portakal kabuğu veya çeşitli meyveler ile süslenebilir. Tatlı isteğe göre süslenerek servis edilir. Afiyet Olsun.

Portakallı Pelte Yapımı

Püf Noktalar – Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Portakllı pelteyi dolduracağınız kaseleri önceden su ile ıslatırsanız ters çevirdiğinizda daha kolay ve kalıp şeklinde çıkacaktır.
 • Hazırladığınız pelteyi kurabiyelerde ve pastalarda kullanabilirsiniz.
0/5 (0 Reviews)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir