Salatalık Suyunun Faydaları

Bilinenin aksine sebze yerine meyve kategorisinde değerlendirilmesi gereken salatalığın vücudumuza birçok yararı var. İşte salatalık suyunun faydaları

Bilinenin aksine sebze yerine meyve kategorisinde değerlendirilmesi gereken salatalığın vücudumuza birçok yararı var. İşte salatalık suyunun faydaları

Ülkemizde de üretimi kolaylıkla yapılabilen salatalığın vücudumuza ve birçok hastalığın tedavisine etkin faydaları var.

Salatalık Suyu Nasıl Yapılır?

Kabukları soyulmadan 2 adet salatalık ince dilimler halinde dilimlenir. Daha sonra cam kavanoz ya da kaseye konularak üzerine her bir salatalık için 1,5 su bardağı su eklenir. (2 salatalık için 3 bardak su gibi)

Sonrasında toz almaması için üzeri örtülür ve 12 saat bekletilir. Suyu süzüldükten sonra içmeye hazırdır.

Salatalık Suyunun Faydaları Nelerdir?

Salatalık suyu

Birçok hastalık, bağışıklık sistemi ve cilt sağlığı için uzmanlarca önerilen salatalığın faydaları salatalık suyu ile daha fazla açığa çıktığı için salatalık suyu tercih edilmelidir.

Eklem ve kasların gelişimini sağlar

Salatalık suyu, bağ dokularını güçlendirerek eklemlerin daha aktif çalışmasını sağlayacak besin maddelerini barındırır. Kas, eklem ve dokuların sağlığı açısından önemli bir besindir.

Cilt ve saçları dinlendirir

Anti-oksidan bakımından zengin olan salatalık suyu ile cildiniz daha berrak, pürüzsüz ve nemli hale gelecektir. Ayrıca saç uzamasına yardımcı olan bu karışım sağlıklı saç uzamasını destekler.

Salatalık suyunun zayıflamaya yararları

Acıkma hissini körelteceğinden ve tokluk hissi oluşturacağından salatalık suyunu diyet esnasında gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Bağışıklığı güçlendirir

Bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olan A, B ve C vitaminlerini bolca bulunduran salatalık suyu ile bağışıklık sistemi güçlenir. Ayrıca enerji verme etkisine sahip olan bu karışımı içtiğinizde daha geç yorulursunuz.

Salatalık Suyunun Faydaları

Toksin atmanızı sağlar

Salatalık suyu, içerdiği yüksek sıvı miktarı ile vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Ayrıca böbrek taşı düşürenler için de yararlı bir takviyedir.

Böbrek sağlığı için salatalık suyu

Salatalık, vücuttaki ürik asit seviyesini düşürdüğünden böbreklerin sağlıklı çalışmasını destekler.

Kolesterolü düşürür

Salatalık, kötü kolesterolü düşürücü etkiye sahiptir.

Salatalık Suyu Kanserden Korur

2-3 günde bir içeceğiniz salatalık suyu ile kansere yakalanma riskinizi en aza indirmeniz mümkün. İçerdiği lariciresinol, secoisolariciresinol ve pinoresinol ile çeşitli kanser türleri ile mücadelede etkin rol oynamaktadır.

Salatalık ağız kokusunu önler

Salatalık ağız kokusunu önler

İçeriğindeki fitokimyasallar ile nefesten gelen kötü kokular ve bakterileri yok eder.

Salatalık beyini besler

İçeriğindeki fisetin ile beyin gelişimini sağlayan salatalık aynı zamanda yüksek sıvı oranına sahip olduğundan beyin gelişimini de destekler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizin yayın hayatına devam edebilmesi için reklam engelleyiciyi (ad-blocker) kapatır mısınız?