Sivilce Oluşumunu Önlemenin Yolları

Genetik sorunlar, beslenme sorunları ve belirli dönemler gibi sebepler ile meydana gelen sivilcelerden korunma yolları…

Sivilce sorunu özellikle ergenlerin başına beladır. Ergenlik dönemindeki kişilerin sivilce sorunu ile karşılaşmalarının nedeni hormonal değişikliklerdir. Hormonlar normale döndüğünde, sorun da büyük ölçüde geçecektir. Ancak her yaştan insanın da sivilce sorunu ile karşı karşıya kalması mümkündür. Bunun nedeni, hormonsal bozukluklar, yanlış beslenme ve yanlış cilt bakımı olabilir. Aşırı ileri boyutta olan sorunlar için bir uzmana danışmak gereklidir. Uzman tavsiyeleri ve müdahalesi ile sorundan kısa sürede kurtulmak mümkündür.

Sivilcenin Önlenmesi İçin Beslenme

Beslenme, tüm bedeni doğrudan etkileyen bir unsurdur. Yanlış veya dengesiz beslenmenin sonuçları çeşitli biçimlerde ortaya çıkabilir. Bazı kişilerde yanlış beslenme cilt sorunlarına neden olur. Sivilcelerin oluşmasına engel olmak için öncelikle Omega-3 yeterli miktarda alınmalıdır. Doğal yollarla alınamaması halinde, doğal destek olarak tablet formunda da alınabilir. Beslenmenin içeriğinde E ve C vitaminlerine de ciddi anlamda önem verilmelidir. Meyve ve sebze tüketimi bol miktarda olmalıdır. Haftada birkaç defa yumurta tüketilmelidir. Balık, beslenmenin içerisinde mutlaka yer almalıdır. Doymuş yağların bulunduğu gıdalardan, yağlı besinlerden ve fast food olarak satılan ürünlerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Yağ ve şeker beslenmede mümkün olduğunca az olmalıdır.

Sivilcelerin Önlenmesi İçin Cilt Bakımı

cilt bakımı

Sivilcenin oluşmasını engellemek için en akıllıca yol doğru ve düzenli cilt bakımıdır. Bunun için her şeyden önce cilt daima temiz tutulmalıdır. Yüzün düzenli olarak ılık su ve uygun doğal sabunlarla yıkanması gereklidir.

Ayrıca aşırı hijyen takıntısı ile temizleme niyeti ile cilt yıpratılmamalıdır. Aşırı baskılayıcı bir temizlik, ciltteki yararlı bakterileri yok edebilir. Buna dikkat edilmelidir. Cilt daima kuru ve temiz tutulmalıdır. Yağlı cilde sahip olanlar, gün içerisinde ciltteki fazla yağı temizlemelidir. Makyaj ürünleri mümkün olduğunca az kullanılmalı ve gözeneklerin hava alması sağlanmalıdır. İlla makyaj yapılacaksa doğal ürünler tercih edilmeli ve muhakkak her gün makyaj düzenli temizlenmelidir. Bunun haricinde evde doğal ürünlerle hazırlanan maskeler düzenli olarak cilde uygulanabilir.

0/5 (0 Reviews)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir