Soframızdaki İşlenmiş Gıdalar Zehir Saçıyor!

Paketli gıdaların içerisinde ismini bile bilmediğiniz çok çeşitli maddeler var. Sıklıkla tüketilen ve özellikle çocukların severek yediği ürünlerin içerisindeki zararlı maddeler sağlığımız için tehdit oluşturuyor. Hazır gıdalarda bulunan zararlı maddeler içinden 9 adedini inceleyelim.

  1. Katı Yağ

Katı Yağın Zararları

Katı yağ kullanılan gıdalar aşırı şişmanlık ve damar tıkanmasına sebebiyet vermektedir. Kullandığınız hazır ürünlerin içinde katı yağ yerine; zeytinyağı, yer fıstığı yağı veya Omega-3 gibi doymamış yağ içeren ürünler bulunmasına dikkat etmelisiniz.

  1. Palm Yağı

Palm yağı, trans yağ olarak nitelendirilen ürün grubundandır. Trans yağ kullanılmasının sebebi ürünlerin bayatlamasını engellediğinden, raf ömrünü uzatmaktır. Dolayısıyla oldukça zararlı olduğu bilinmektedir. Kötü kolestrol seviyesini arttırdığından kalp ve damar sağlığını olumsuz etkiler. Kalp krizi riskini tetikler.

  1. Mısır Şurubu

Jelibonun Zararları

Yüksek fruktozlu mısır şurubu oldukça tehlikeli bir üründür. Rafine şeker kalori alımını tetiklemekte ve yağ depolayan hormon seviyesini arttırmaktadır. Hızlı kilo alımından uzaklaşmak için mısır şurubu içeren ürünlerden uzak durmalısınız.

  1. Monosodyum Glutamat (MSG)

MSG bulunan besinler

Hazır gıdalarda lezzet artmasını sağlamaya yarayan bir üründür. Et, peynir gibi ürünlerde bulunmaktadır. Kesin olarak zararları ortaya koyulamamış olsa da fazla tüketimi halinde Beyin fonksiyonlarına zarar verdiği belirtilmektedir.

  1. Yapay Renklendiriciler

Yapay renklendiricinin zararları

En çok bilinen zararlı katkı maddelerinin başında yapay renklendiriciler gelmektedir. Özellikle çocuklar için üretilen abur cubur ürünlerinin içinde sıklıkla kullanılmaktadır. Kanser için davetiye çıkaran renklendiricilerden tamamen uzak durup, doğal renkli ürünler tercih edilmelidir.

  1. Sodyum Nitrat ve Sodyum Nitrit

Isıl İşlem Görmüş Etlerdeki Tehlike

İşlenmiş olan sucuk, pastırma, sosis gibi şarküteri ürünlerinde bulunan zararlı bir üründür. Kolon kanseri ve diyabet yol açtığı başlıca hastalıkların başında gelmektedir. Bu üründen uzak durmak için organik olan ve tazeliğini koruyan ürünlerden tercih etmelisiniz.

  1. Butile Hidroksianisol (BHA)

Gıda koruyucu ürünlerden biri olan BHA kansere yol açmaktadır. Endokrin sisteme zarar vererek hormonal dengesizlik yarattığı bilinmektedir. BHA gıdaların dışında kozmetik sektöründe de sıklıkla kullanılmaktadır.

  1. Sodyum Benzoat ve Potasyum Benzoat

Gıdaların dayanıklılığını arttırmak için kullanılan zararlı maddelerdendir. Yüksek düzeyde kanserojen ürünler olup, tiroid sorunu oluştururlar. Asitli içeceklerde kullanılan bu ürünler ısı görürse çok tehlikeli hale gelmektedir. Bu nedenle soğuk tüketilmesi ve ısıya maruz bırakılmaması uyarısı ürünlerin üzerinde bulunmaktadır.

  1. Rafine Tahıllar

Ürünlerdeki raf ömrünün uzatılmasını sağlamak için rafine işlemi uygulanmaktadır. Tahıllarda rafine işlemi yapılması halinde kepek ve tohumları çıkarılır böylece içindeki mineral, lif ve vitaminler etkisini yitirir. Tahıllar içindeki değerli maddeleri kaybettiği için hızlı sindirim meydana gelir. Bu şekilde kan şekeri çok hızlı yükselir. Sağlıklı beslenme için bu tip tahıllar yerine yüksek lif oranına sahip ürünler tüketilmelidir. Tam buğday içeren ekmek, makarna gibi ürünler ile yulaf ezmesi bunlara örnek olarak gösterilebilir.

0/5 (0 Reviews)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir