Soğan Kebabı

Son dönemin en güzel lezzetlerinden olan Soğan Kebabı, Gaziantep’in en güzel lezzetlerindendir. Kocaman bir fırın tepsisine harika bir şekilde dizeceğiniz malzemeler ile oldukça güzel bir lezzet yakalayabilirsiniz.

Soğan Kebabı yapımı biraz zahmetli ama tadı da bir o kadar güzeldir. Özellikle kalabalık misafirler için harika bir lezzet olacağını bilmelisiniz. Yanına bir pilav ve salata ile çorba da yaptınız mı harika bir menü oluşturmuş olacaksınız. O zaman hadi gelin Soğan Kebabı tarifine geçelim ve biran önce bu lezzeti yakından tanıyalım.

Soğan Kebabı Malzemeler

  • 1 kilo kıyma (tercihen kuzu kıyma)
  • 2 kilo soğan
  • 1 tatlı kaşığı karabiber

Soğan Kebabı Sosu

  • 1 çay bardağı nar ekşisi
  • Yarım tatlı kaşığı karabiber
  • Yarım tatlı kaşığı tuz
  • 1 su bardağı su

Süslemesi için

İnce dilimlenmiş patates, biber, mantar kullanabilirsiniz.

Soğan kebabı

Soğan Kebabı Tarifi

Öncelikle kıymayı karabiber ile yoğurmalıyız ki o muhteşem lezzeti yakalayalım. Köftemize başka hiçbir malzeme koymuyoruz. Ardında soğanları ayıklayın. Doğanları ortadan ikiye bölün ve içine parça haline getirdiğiniz köftelerinizi koyun ve sıkıştırın. Yan yana tepsiye dizmeye başlayın. 1 çay bardağı nar ekşisine, 1 su bardağı su, karabiber ve tuzu karıştırın bir bardağın içinde ve sosu dökün.

Ortalama 50 dakikada pişecek olan bu muhteşem lezzeti size anlatamayız, yaşamanız gerek. Soğan kebabının sunumu da muhteşemdir, lezzeti de! Özellikle nar ekşili hazırladığımız sosun köfteye verdiği lezzete inanamayacaksınız. Mutfağınızda hem kolayca hazırlayabileceğiniz hem de yiyen herkesin hayran kalacağı ve bir daha isteyeceği bir lezzettir bu! Gaziantep gibi eşsiz bir yörenin lezzeti olan Soğan Kebabını neden daha önce yapmadığınızı kendinize soracaksınız.

Soğan kebabı yapımı
Gaziantep yöresine ait olan Soğan Kebabından farklı daha pek çok yemek tarifi bulunmaktadır. Hem tariflerini bulabileceğiniz hem de en güzel lezzetleri keşfedebileceğiniz yerdesiniz.

0/5 (0 Reviews)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir