Süet Nasıl Temizlenir?

Süet deri ile hazırlanan çok şık ama kullanımı da bir o kadar zor çeşit çeşit ürünler herkesin hoşuna gidiyor. Peki süet nasıl temizlenir?

Süet deri, ciltli biçimde işlem uygulanamayan genelde keçi, oğlak, dana derilerinin zımparalanıp pürüzsüzleştirilmesi ile elde edilen deri türüdür.

Kumaşımsı bir yapıya sahiptir. Süet deri kullanılarak hazırlanan ürünleri kullanmak temizlenmesi açısından sizi endişelendirebilir. Süet deri ürünler tozu ve kiri daha çok üstüne çeker ve tutar. Bu sebeple kış ayları için ideal bir deri cinsi değildir.

Süet deriden yapılma ceketler, ayakkabılar, çantalar ve benzeri ürünler göze çok güzel görünse de kış aylarında süet kullanımına titizlik göstermekte fayda var. Gün bitiminde elbette ki süet ürünler de çok rahat temizlenebilir.

Ancak temizlemeyi unutursanız ya da ıslandıktan sonra uzun süre o halde kalırsa görünümü açısından olumsuz sonuçlara yol açabilir.

Süet Temizliği

Gelelim süet ayakkabı, süet elbise, süet çanta ve süet çizme temizliği konusuna… Her nasılsa biz önersek de siz tutkunuzdan vazgeçmediniz ve süet ürününüzle dışarı çıkıp yağmur çamur birçok kötü hava koşulunun unsuruna yakalandınız. Süet derili eşyalarınız ıslandı, kirlendi…

Tabiri eminiz ki caiz, tam anlamıyla berbat bir hale geldi. Endişelenmeyin.. Eve gelir gelmez ilk iş süet ürününüzü kurutmanız. Kuruyan süetten üstüne yapışan kirleri çıkarmak çok kolaydır.

Eğer kurumadan bir şekilde temizlemeye kalkarsanız süet kirleri bırakmaz ve siz yalnızca lekeyi oradan oraya bulaştırmış olursunuz. Sakince bırakın ve kurumasını bekleyin.

Ancak bu kuruma aşamasında süet büzüşebilir, tuhaf bir hale gelebilir. Bu sebeple ıslanan süet ürünün içini kağıt vb. materyallerle kalıp şeklinde doldurmalısınız. Örneğin çantanız süetse içini tıka basa doldurun ki düzenli ve şekli bozulmadan kurusun.

Süet elbise

Kuruma işlemi tamamlandıktan sonra ise işiniz oldukça basit. Eğer bir süet ürün kullanıyorsanız muhakkak ki temizleme fırçası da edinmek zorundasınız. Başka temizleme yolları ile lekelerden kurtulma şansınız sıfırken kuru süeti kendine özel üretilen fırçası ile temizlemek oldukça pratiktir.

İşinizi zorlaştırmayın ve kendinize bir fırça edinin. Süet fırçaları iki taraflıdırlar. Bir tarafında ince yumuşak, diğer tarafında ise sert kıllar bulunur. Süet ürününüzü önce fırçanızın yumuşak tarafı ile daha sonra da sert tarafı ile fırçalayın ve süet nasıl temizlenir sorununu kafanıza takmaktan kurtulun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizin yayın hayatına devam edebilmesi için reklam engelleyiciyi (ad-blocker) kapatır mısınız?